Tychy przy unijnym wsparciu zbudują kolejny parking wielopoziomowyPAP - 25 września 2020 08:17


Przy unijnym wsparciu samorząd Tychów zbuduje kolejny parking wielopoziomowy. Powstanie on u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach. Miasto w czwartek poinformowało o otrzymaniu dotacji do inwestycji.

Jak wynika z informacji tyskiego magistratu, na dwupoziomowym parkingu znajdzie się 117 miejsc dla samochodów osobowych, a także 48 miejsc dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli; wokół zostanie też przebudowana infrastruktura komunikacyjna. Do oszacowanego na 14,9 mln zł zadania tyski samorząd starał się o dotację na poziomie 11,5 mln zł.

Taki wniosek miasto złożyło do ostatniego w obecnej unijnej perspektywie finansowej konkursu dot. transportu niskoemisyjnego, prowadzonego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT - to instrument Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ostatni w tej perspektywie taki konkurs woj. śląskie ogłosiło na początku listopada 2019 r. Przewidziano w nim ponad 171 mln zł na dotacje do inwestycji m.in. w centra przesiadkowe, inteligentne systemy transportowe i tabor autobusowy w centralnej części woj. śląskiego.

Jak wynika z informacji na stronach samorządu woj. śląskiego, procedurę oceny formalnej przeszło w tym naborze 20 projektów.

Znacznie większe od tyskiego projekty infrastrukturalne złożyły w nim m.in. samorząd Bytomia (budowa węzła przesiadkowego na placu Wolskiego za 137,6 mln zł, przy wnioskowanej dotacji 111,9 mln zł), władze Dąbrowy Górniczej (III etap przebudowy infrastruktury komunikacyjnej miasta pod kątem zrównoważonego transportu za 123,8 mln zł, przy wnioskowanej dotacji 87,8 mln zł), a także miasto Zabrze (rozbudowa dworca autobusowego za 119,5 mln zł, przy wnioskowanej dotacji 96,4 mln zł).

W tym samym naborze złożono też m.in. kilka wniosków o dofinansowanie zakupów taboru autobusowego - gazowego, hybrydowego i elektrycznego.

Dotąd władze woj. śląskiego nie opublikowały oficjalnej informacji o przyznaniu dotacji w tym konkursie. "Po podpisaniu umowy o dofinansowanie rozpoczną się procedury przetargowe i wybór wykonawcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, prace nad realizacją inwestycji rozpoczną się w pierwszej połowie 2021 r." - zapowiedział w czwartkowej informacji o swojej inwestycji tyski magistrat.

Ma to być już kolejny wielopoziomowy parking typu park&ride w Tychach, którego samorząd w poprzednich latach działał równolegle na rzecz uruchomienia szybkich, regionalnych połączeń kolejowych do Katowic. Parkingi takie działają przy głównym dworcu kolejowym i przystanku Tychy Lodowisko. Do bezpłatnego korzystania z nich uprawniają specjalne bilety kolejowe.

W poprzednim konkursie w tej dziedzinie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO) w październiku 2019 r. między 10 inwestycji podzielono ponad 256 mln zł wsparcia.

W woj. śląskim poprzez lokalne samorządy wdrażające ZIT i RIT rozdzielanych jest około 32 proc. środków tamtejszego RPO na lata 2014-2020 (RPO). Dostały one do podziału 1,1 mld euro.