UOKiK: 2021 r. rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców

2021 rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców. Wydano 300 decyzji, o 57 więcej niż rok wcześniej - poinformował we wtorek UOKiK. Sprawy dotyczyły najczęściej branży nieruchomości, handlu i energetyki – wskazał prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Autor: PAP 08 lutego 2022 10:49

"Pomimo trwającej pandemii ubiegły rok upłynął pod znakiem fuzji i przejęć. Łącznie prowadziliśmy 376 postępowań, z czego 329 wszczęto w 2021 r. Wydanych zostało 300 decyzji, w tym 295 to zgody na koncentrację, 4 decyzje warunkowe oraz jeden zakaz" - poinformował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie. Dodał, że rozpatrywane sprawy najczęściej dotyczyły branży nieruchomości, handlu oraz energetyki.

Prezes wskazał, że cztery decyzje, w których zgoda została uzależniona od spełnienia przez przejmującego określonych warunków, to koncentracje: Lux-Med - Lecznice Citomed, Carrefour Polska - Ingka Centres Polska, DOZ - Euro-Apteka, Super Zdrowie i MLV18 oraz Betamed - Air Liquide. Natomiast zakaz dotyczył przejęcia przez Agorę kontroli na Eurozet.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Postępowanie w sprawie koncentracji jest dwuetapowe. W pierwszym - które trwa do 30 dni - rozpatrywane są sprawy, które nie budzą wątpliwości co do negatywnego wpływu na konkurencję. Bardziej skomplikowane, np. wymagające badania rynku, przechodzą do drugiej fazy. Zdecydowana większość - 287 decyzji - została wydana po pierwszym etapie - wskazał Urząd. Jedynie do wydania 13 rozstrzygnięć konieczna była druga faza postępowania. Ponadto, Urząd opiniował 380 postępowań prowadzonych przez Komisję Europejską pod kątem wpływu koncentracji na polski rynek.

Urząd poinformował, że, jeśli chodzi o kontrole inwestycji, w ubiegłym roku Prezes UOKiK prowadził dziewięć postępowań, z czego osiem wszczął w 2021 r. Wydane zostały trzy decyzje, w dwóch przypadkach Prezes Urzędu nie zgłosił sprzeciwu do transakcji i nie wszczynał postępowania kontrolnego. Jedna decyzja dotyczyła umorzenia postępowania. W pozostałych sprawach wydane zostały postanowienia o odmowie wszczęcia wstępnego postępowania sprawdzającego, ponieważ transakcje nie podlegały zgłoszeniu do UOKiK.

"W przypadku spraw zakończonych na tej fazie Prezes UOKiK wydaje decyzję o odmowie wszczęcia postępowania kontrolnego i o braku sprzeciwu do transakcji. Do właściwego postępowania kontrolnego (faza druga) mogą być kierowane sprawy, które mogą powodować poważne zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego lub zdrowia publicznego" - wskazał UOKiK.

UOKiK przypomniał również, że prawo dotyczące kontroli inwestycji weszło w życie w 2020 r. jako część rządowej Tarczy Antykryzysowej 4.0. Od tego czasu Prezes UOKiK ma możliwość zablokowania przejęcia polskich spółek ważnych dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego przez podmioty spoza UE, EOG i OECD.

Postępowanie w sprawie kontroli inwestycji, podobnie jak w sprawach dotyczących koncentracji, jest podzielone na dwie fazy. Pierwszym etapem jest wstępne postępowanie sprawdzające, które służy rozdzieleniu spraw na proste i niewymagające dalszych czynności kontrolnych od bardziej skomplikowanych.

Celem kontroli koncentracji prowadzonej przez Prezesa UOKiK jest zapobieganie fuzjom i przejęciom, które doprowadzą do ograniczenia konkurencji. Zgodnie z przepisami, zamiar przeprowadzenia transakcji podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym zgłoszenie przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce - podkreślił we wtorkowym komunikacie Urząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych