UOKiK uruchomił kalkulator sprawdzający możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

UOKiK przygotował kalkulator finansowy umożlwiający sprawdzenie, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - poinformował w piątek Urząd. Kalkulator sprawdzi także m.in. ratę kredytu hipotecznego po zmianie jego oprocentowania.

Autor: PAP 19 sierpnia 2022 11:00

  • Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, spłacające raty kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).
  • Urząd przygotował kalkulator finansowy, który wstępnie określi, komu przysługuje prawo do uzyskania pomocy.
  • Kalkulator wyliczyć może także orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie.

"Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, w sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zostaje zaciągnięty na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty - "warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

UOKiK wyjaśnia, że ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł).

 

W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów oraz stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych