URE: Urząd poprosił trzech sprzedawców prądu z urzędu o złożenie wyjaśnień ws. taryf

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi analizę wniosków trzech sprzedawców prądu z urzędu o korektę taryfy - poinformował we wtorek prezes URE Rafał Gawin. Dodał, że spółki zostały poproszone o złożenie wyjaśnień.

Autor: pap 19 lipca 2022 11:56

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót.

Jak poinformował Gawin, spółki zostały poproszone o złożenie wyjaśnień. "Nie wiem, czy będą korekty i kiedy. Czy ocenimy to, co zostało złożone, jako uzasadnione" - stwierdził we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gawin podał, że przedsiębiorstwa wskazują m.in. na zwiększone zapotrzebowanie na energię przez klientów końcowych. "Spółki argumentują to sytuacją geopolityczną, napływem osób z Ukrainy" - powiedział prezes URE.

"To elementem postępowania wyjaśniającego. Poprosiliśmy o dane, które mają to potwierdzić" - dodał Gawin.

W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora.

Jak informowała PAP 11 lipca rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, do regulatora wpłynęły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych od trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu.

"Prowadzimy postępowania taryfowe w tych sprawach. Analizujemy wnioski przedsiębiorstw. Na tym etapie trudno powiedzieć, kiedy postępowania mogą się zakończyć" - dodała.

Jak wyjaśniła, Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Przy czym koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych - podkreśliła Głośniewska.

Regulator nie może działać w oderwaniu od realiów rynkowych. Taryfy są więc pochodną tego, co dzieje się na rynku hurtowym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych