USA: pożaru w Nowym Meksyku, 330 domów zniszczonychpap - 31 maja 2022 09:27


Pożar w północnym Nowym Meksyku, który zniszczył co najmniej 330 domów i zmusił tysiące ludzi do ewakuacji, spowodowało wymknięcie się spod kontroli odbywającego się zgodnie z planem wypalania roślinności. Poinformowały o tym federalne służby leśne (U.S. Forest Service).

"Połączony pożar Calf Canyon i Hermits Peak spalił około 126 262 hektarów. (…) Zmusiło to w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czasem wielokrotnie, tysiące ludzi do ewakuacji" - zauważył w sobotę "New York Times".

Krajowa grupa ds. koordynacji dzikich pożarów (National Wildfire Coordinating Group) ostrzegła, że weekend świąteczny z okazji Dnia Pamięci przy suchej i gorącej pogodzie może stanowić dla strażaków duże wyzwanie z powodu wzmożonego ruchu i aktywności rekreacyjnej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

{article;30335;Argentyna: rząd ogłasza alarm pożarowy w całym kraju;https://pliki.housemarket.pl/i/04/56/86/045686_300.jpg}

"Planowe lub nakazane pożary są ważnymi narzędziami zarządzania pożarami dzikiej przyrody, polegającymi na wypalaniu roślinności w celu ograniczenia potencjalnego paliwa dla rozprzestrzenienia ognia" - cytuje "NYT" służby leśne.

Przytacza też wypowiedź wykładowczyni nowojorskiego Columbia University Lisy Dale. Jej zdaniem "nakazane wypalanie jest najlepszym dostępnym narzędziem do zmniejszania długoterminowego ryzyka związanego z dzikimi pożarami".