Usługa "wchodzisz i mieszkasz" - więcej niż wykończenie "pod klucz"

Klienci coraz częściej widzą jednak jak czasochłonny i stresogenny może być proces wykańczania M we własnym zakresie, więc decydują się na rozwiązanie “pod klucz”. Jest jednak również inna opcja, funkcjonująca pod nazwą “wchodzisz i mieszkasz”.

Autor: housemarket.pl 31 maja 2022 14:18

  • W Polsce większość nowych mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym przekazywana jest nabywcy w stanie surowym, określanym jako deweloperski.
  • Mieszkania pod klucz stanowią zaledwie 20 proc. rodzimego rynku.
  • Usługi, czyli “pod klucz” oraz “wchodzisz i mieszkasz” różnią się od siebie pod niemal każdym względem.

Wciąż daleko za Zachodem

Korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm podczas wykańczania mieszkania staje się coraz bardziej popularne, lecz wciąż daleko nam do zachodu Europy. Tam zakup “gotowego” lokalu jest praktycznie rynkowym standardem. U nas natomiast to rozwiązanie dość niszowe - Interia.pl podaje, że mieszkania wykończane w ten sposób stanowią zaledwie 20 proc. rodzimego rynku. W przyszłości może się to jednak zmienić, ponieważ aranżowanie lokum na własną rękę jest dla wielu po prostu męczące i bardzo absorbujące. Nie każdy ma też odpowiednią wiedzę i umiejętności, by samemu fachowo wykończyć cały dom od A do Z. Znalezienie sprawdzonych i pewnych podwykonawców, czy zakup odpowiednich komponentów wymaga wprawnej obserwacji rynku i pewnego doświadczenia w tej materii. Coraz więcej klientów decyduje się więc zostawić to w rękach specjalistów.

Dwa różne standardy

Wspomniane usługi, czyli “pod klucz” oraz “wchodzisz i mieszkasz” różnią się od siebie pod niemal każdym względem. Przede wszystkim pierwsza z nich to tzw. usługa pakietowa - oznacza wykończenie mieszkania według przygotowanych wcześniej rozwiązań, obejmujących przeważnie zaaranżowanie i wykonanie łazienki. Zazwyczaj można jeszcze liczyć na pomalowanie ścian oraz położenie podłóg i montaż drzwi. Wszystko przy wykorzystaniu relatywnie wąskiej grupy materiałów i produktów, które mieszczą się w danym przedziale cenowym. Decydując się na taką opcję, dostajemy więc pewien półprodukt - lokal, do którego nie można się jeszcze wprowadzić.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minusem opcji pakietowej jest ograniczona liczba godzin przeznaczonych na konsultację, a także niewielki wybór materiałów zawartych w katalogu. Wnętrza wykończone w tym standardzie charakteryzują się dużą powtarzalnością.

“Wchodzisz i mieszkasz” to usługa zorientowaną na potrzeby określonego klienta.

Ma na celu nie tylko wykonanie podstawowych prac, ale też przygotowanie całego mieszkania do stanu pełnej użyteczności, czyli tak, by klient mógł się do niego wprowadzić natychmiast po zakończeniu remontu. Ważnym elementem jest tutaj ścisła współpraca z architektem, który pomaga klientowi podczas całego procesu projektowego, a efektem tej relacji jest starannie wypracowany projekt mieszkania. Nie ma tutaj ograniczeń, co do konkretnych katalogów. Wnętrza są zaprojektowane przez specjalistę, następnie fachowo wykończone, w pełni umeblowane i urządzone, zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Przewagą takiej usługi jest pełna odpowiedzialność za logistykę i proces zamawiania towarów, skoordynowanie i nadzór prac wykończeniowych, montaż i instalacja wyposażenia.

Jednym zdaniem klient decydujący się na taką usługę, nie zajmuje się żadnymi pracami związanymi z remontem, zakupem i montażem produktów. Pełne wyposażenie, w tym również sofy, łóżka, pozostałe meble ruchome i wykonywane na wymiar, sprzęt AGD, oświetlenie i inne dekoracje są zamawiane, dostarczane i montowane przez jedną firmę. Klientowi pozostaje tylko cieszyć się posiadaniem nowego lokum, bez odbywania zbędnych spotkań czy żmudnego poszukiwania ekipy remontowej. Zakres usługi może obejmować również dodatkowe elementy takie jak m.in. kino domowe, smart home, klimatyzacja, zasłony okienne i tekstylia.

Dla kogo więc jest usługa “wchodzisz i mieszkasz”? Na pewno dla tych, którzy nie chcą angażować się w proces wykańczania lokum, jednak ważne jest dla nich posiadanie indywidualnie zaprojektowanego wnętrza. Mogą być to osoby, które nie mają odpowiednio dużo czasu, wiedzy lub doświadczenia, by samodzielnie koordynować prace wykończeniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych