Ustawa o REIT-ach kołem zamachowym polskiej gospodarki?

Eksperci przewidują, że oczekiwana ustawa o REIT-ach będzie silnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Ustawa ma szansę stać się też dla wielu Polaków bardzo atrakcyjną formą długoterminowego oszczędzania.

Autor: housemarket.pl 20 września 2017 15:52

Maciej Obroniecki, zastępca dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego
w Ministerstwie Finansów, który wypowiedział się podczas III Konferencji „SRWN/REIT
w praktyce”, uważa że raczej nie ma szansy, by ustawa o REIT-ch weszła w życie od 1 stycznia 2018 r.

REIT-y, zdaniem przedstawiciela MF, będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. Prace nad ustawą są obecnie na etapie konsultacji i analiz. HRE apeluje do uczestników prac nad ustawą o uważne wsłuchanie się w potrzeby rynku oraz firm działających w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W Heritage Real Estate od samego początku uważnie przyglądamy się pracom nad wprowadzeniem ustawy o REIT. Jesteśmy przekonani, że dobrze przygotowana ustawa będzie jednym z kół zamachowych polskiego rynku nieruchomości. Wierzymy, że to właśnie mieszkania są najbezpieczniejszą klasą aktywów z całego rynku real estate, głównie poprzez dywersyfikację liczbową i geograficzną pojedynczych nieruchomości w koszyku jednego REIT-a. Liczymy na kolejne dobre wiadomości, szczególnie na odpowiednio wysoką minimalną skalę posiadanych aktywów przez REIT. Naszym zdaniem są tylko dwie drogi, czyli skokowe upowszechnienie się REIT między innymi jako forma długoterminowego oszczędzania, szczególnie emerytalnego lub kompletna porażka projektu. Nie wyobrażam sobie, że projekt zaskoczy przeciętnie. W tym przypadku nie ma pośredniego rozwiązania, dlatego apelujemy o uważne wsłuchanie się w potrzeby – mówi Michał Cebula, dyrektor generalny Heritage Real Estate.

Jak dodaje, założenie Ministerstwa Finansów, by REIT-y mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej, jest założeniem i słusznym i uzasadnionym.

Heritage Real Estate jest firmą, która łączy usługi konsultingu dla przedsiębiorców i wealth management dla klienta indywidualnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych