Ustawa o wakacjach kredytowych błyskawicznie wchodzi w fazę realizacji

Rządowa ustawa o wakacjach kredytowych, której celem jest pomoc milionom polskich rodzin w walce z inflacją i ulga w spłacie rosnących rat kredytów, błyskawicznie wchodzi w fazę realizacji - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Autor: pap 15 lipca 2022 09:48

  • Rządowa ustawa o wakacjach kredytowych wchodzi w fazę realizacji.
  • Celem ustawy jest pomoc milionom polskich rodzin w walce z inflacją i ulga w spłacie rosnących rat kredytów.
  • Wtym i przyszłym roku przepisy o wakacjach kredytowych zapewnią Polakom możliwość zawieszenia ośmiu rat kredytu. 

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która wprowadza wakacje kredytowe. Instrument pozwoli na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Ustawa zakłada też zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) przeznaczonych na dopłaty dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej.

"Rządowa ustawa o wakacjach kredytowych, której celem jest pomoc milionom polskich rodzin w walce z inflacją i ulga w spłacie rosnących rat kredytów, błyskawicznie wchodzi w fazę realizacji" - skomentował premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szef rządu podkreślił, że w tym i przyszłym roku przepisy o wakacjach kredytowych zapewnią Polakom możliwość zawieszenia ośmiu rat kredytu. Ponadto - przypomniał - Fundusz Wsparcia Kredytobiorców "da możliwość dopłaty aż do 2 tys. zł przez 36 miesięcy (łącznie - aż 72 tys. zł) rodzinom w najtrudniejszej sytuacji".

Morawiecki zaznaczył, że te rozwiązania to solidarność finansowa na trudne czasy. Jednocześnie podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "tak szybkie podpisanie ustawy".

Zgodnie z ustawą wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie spłaty obejmie zarówno część kapitałową, jak i odsetkową kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Podpisana w czwartek przez prezydenta ustawa zakłada też zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o 1,4 mld zł. Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów, miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona.

W ustawie zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Zapisy dotyczące tarcz antyinflacyjnych zaczną obowiązywać 31 lipca br.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych