Utrzymanie mieszkania jest coraz droższe

Tegoroczne koszty eksploatacji mieszkania wzrosną. Znaczą część podwyżek będą stanowić koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2.

Autor: housemarket.pl 06 października 2021 09:38

  • Firmy dostarczające ciepło do naszych mieszkań płacą za emisję niemal dwa razy więcej niż rok temu, co wprost przekłada się na podwyżkę opłat.
  • Do domowego bilansu można doliczyć także rosnące koszty energii elektrycznej.
  • Sposobem na oszczędności w portfelu może być wysoka efektywność energetyczna budynku, w którym mieszkamy.

Wzrost cen eksploatacji mieszkań rośnie z roku na rok w granicach 5 proc., jednak w tym roku może być on znacznie wyższy. O swój portfel pod względem kosztów utrzymania nieruchomości możemy zadbać już na etapie jej wyboru. Stosowane w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym technologie zapewniają znaczne oszczędności, które na przestrzeni lat pozwolą zatrzymać w portfelu spore kwoty. Jedną z podstawowych kwestii jest wybór inwestycji o odpowiedniej normie energetycznej.  

- Od stycznia tego roku, zgodnie z nowymi warunkami technicznymi, standardem w polskim budownictwie jest budynek o niemal zerowym zużyciu energii. Jest to budynek o  ograniczonym zapotrzebowaniu na energię nieodnawialną i zmniejszonym współczynniku przenikania ciepła, m.in. dzięki zastosowaniu wysokiej izolacyjności cieplnej, w tym okien trzyszybowych oraz odnawialnych źródeł energii. Część deweloperów nie czekała na zmiany wymuszone prawem i wprowadziła nowe, bardziej ekologiczne rozwiązania wcześniej. Przykładem mogą być panele fotowoltaiczne czy oświetlenie led w częściach wspólnych wprowadzone w Robyg jako standard już 5 lat temu. Pamiętać trzeba, że zakup mieszkania w budynku o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię pierwotną to wymierna korzyć dla użytkownika, gdyż lepsze parametry izolacyjne oraz efektywne, innowacyjne instalacje przekładają się na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją. Niższe rachunki za energię to niewątpliwie największa zaleta dla przyszłych właścicieli nowych nieruchomości - tłumaczy Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: OGRZEWANIE DOMU PROBLEMEM DLA 4 PROCENT POLAKÓW 

Oprócz rozwiązań pasywnych opartych o wysokiej jakości materiały budowlane i termoizolację, ważnym aspektem przy wyborze nieruchomości może być także zastosowanie rozwiązań pozwalających aktywnie oszczędzać energię.

- Z jednej strony mamy technologie, które wpływają na efektywność energetyczną całego budynku z drugiej systemy pozwalające oszczędzać energię bezpośrednio w mieszkaniu.  W przypadku tych pierwszych Robyg szeroko czerpie z zasobów odnawialnych,. W naszych inwestycjach od dawna stosujemy panele fotowoltaiczne, których powierzchnia zwiększyła się pięciokrotnie od czasu wprowadzenia ich jako standard. Dzięki temu pozyskujemy prąd, który wykorzystujemy na potrzeby części wspólnych budynku np. oświetlenie hali garażowej czy zasilanie windy. W przypadku poszczególnych mieszkań oszczędności wynikają z inteligentnego zarządzania energią. Tu doskonale spisuje się system Robyg Smart House Gold, który umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami w mieszkaniu. Dzięki sieci czujników i sterowników w mieszkaniu można z pomocą smartfonu zarządzać oświetleniem czy ilością dostarczanego ciepła. Rozwiązanie pozwala minimalizować zużycie energii wtedy, gdy nie ma w nim domowników – wyjaśnia Anna Wojciechowska.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych