Veolia Energia Poznań zainstaluje na poznańskich osiedlach urządzenia do odzysku ciepła

Oszczędność ciepła w blokach z wielkiej płyty na poznańskich osiedlach – taki ma być efekt współpracy spółki Veolia Energia Poznań ze Spółdzielnią Mieszkaniową Osiedle Młodych. Spółka zainstaluje w budynkach innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła.

Autor: PAP 10 listopada 2021 08:19

Ciepło odzyskiwane ma być z powietrza i ze ścieków. Wybrane bloki zostaną wyposażone ponadto w zaawansowaną automatykę pozwalającą m.in. na zdalne zarządzanie oraz na monitorowanie osiąganych wyników.

Spółka poinformowała PAP, że metody podniesienia tzw. efektywności energetycznej bloków budowanych w poprzednim wieku w technologii wielkiej płyty zostały wybrane w drodze wewnętrznego konkursu. Dwa spośród pięciu zwycięskich zespołów realizują pilotażowo swe pomysły na poznańskich Ratajach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Idea polega na tym, aby nie marnować ciepła, które wprawdzie zostało wykorzystane, ale wciąż ma olbrzymią wartość. Przykładowo, na dachu punktowca zainstalujemy nowoczesne systemy pozwalające wychwycić ciepło unoszące się w górę przewodami wentylacyjnymi, pochodzące z kaloryferów, gotowania, oddychania, które dziś tracimy bezpowrotnie" - powiedział kierownik projektów rozwojowych w poznańskiej Veolii Marek Włoszyński.

Jak dodał, na razie jest to pilotaż, jeśli się powiedzie - rozwiązania takie będą mogły być rozwijane na większą skalę.

Przedsięwzięciu towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna poświęcona oszczędzaniu energii i zasobów naturalnych. Kampania prowadzona jest w internecie oraz za pośrednictwem monitorów, które pojawiły się przy windach w wybranych blokach na Ratajach i w biurze zarządu spółdzielni mieszkaniowej.

Jak podkreślono, większość budynków w Europie traci energię, a nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Europie i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Analizy Komisji Europejskiej wskazują na to, że aż 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie.

Veolia jest dostawcą ciepła do mieszkań w 44 miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

Spółka Veolia Energia Poznań jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządza siecią ciepłowniczą. Zaopatruje w ciepło ok. 60 proc. mieszkańców miasta oraz zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe i usługowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych