Veolia przygotowuje kogeneracyjne inwestycje ciepłownicze w Sosnowcu, Łazach i Libiążu

Kogeneracyjne inwestycje ciepłownicze przygotowuje spółka Veolia Południe w Sosnowcu, Łazach i Libiążu. Wart ok. 10 mln zł projekt, wsparty 5 mln zł z funduszy norweskich, zakłada montaż w istniejących ciepłowniach silników gazowych, produkujących ciepło i energię elektryczną.

Autor: PAP 01 grudnia 2021 09:50

Założenia przedsięwzięcia przedstawiono podczas wtorkowej prezentacji dla samorządowców w Chrzanowie (Małopolskie). Prezes Veolii Południe Wojciech Noga wskazał m.in., że kontekstem inwestycji są: założenie odejścia przez Veolię od węgla jako paliwa do 2030 r. oraz regulacje związane z emisyjnością, a także kategoriami wysokosprawnej kogeneracji i systemów efektywnych energetycznie.

Projekt obejmuje trzy lokalizacje: w Libiążu w woj. małopolskim oraz w Sosnowcu i Łazach w woj. śląskim. W Libiążu i Sosnowcu zainstalowane mają zostać silniki gazowe o mocy 0,99 megawata mocy elektrycznej i 1 megawata mocy cieplnej, a w Łazach silnik o mocy 0,2 MWe i 0,25 MWth.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Silniki są tak dobrane, aby mogły m.in. zapewniać całą potrzebną moc cieplną w tych systemach w okresie letnim. We wszystkich trzech ciepłowniach powstaną magazyny ciepła, aby zapotrzebowanie niewykorzystywane w ciągu dnia, przy równej pracy silników gazowych, kierować do sieci wieczorami i nocą.

W Libiążu działają obecnie cztery kotły węglowe po 2,9 MW, które zostaną wyłączone do 2025 r. Moc zainstalowana w tej ciepłowni odpowiada mocy zamówionej - produkuje ona rocznie ponad 72 tys. gigadżuli energii, zużywając 4,5 tys. ton węgla.

W Sosnowcu zainstalowane są dwa kotły 11,6 MW i 3,4 MW, przy mocy zamówionej 8,5 MWth i zużyciu 4,5 tys. ton węgla rocznie; plany zakładają odejście tam od węgla w 2029 r. Kotłownia w Łazach ma 3 nowe kotły gazowe po 1,1 MW.

Realizując projekt spółka złożyła w ub. roku wniosek o dotację, w br. zapewniono projekty budowlane i pozwolenia na budowę, a także promesę koncesji z Urzędu Regulacji Energetyki. Na grudzień br. lub styczeń 2022 r. planowane jest pozyskanie finansowana i podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W marcu lub kwietniu 2022 r. Veolia Południe zakłada ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, aby do października 2023 r. wszystkie trzy instalacje wybudować i uruchomić. Realizacja inwestycji i zmiana systemu pozwoli spółce zmniejszyć zużycie węgla we wszystkich lokalizacjach o ponad 4,5 tys. ton rocznie. Przyniesie także redukcję emisji CO2 o 25 proc.

Po realizacji projektu m.in. w Sosnowcu jeden silnik gazowy będzie wytwarzał prawie połowę potrzebnego tam ciepła; spółka planuje wybudować tam kolejny silnik 1 MW na potrzeby jesienno-zimowe. W dalszej perspektywie we wszystkich lokalizacjach rozważane będą projekty fotowoltaiczne i solarne z uwzględnieniem pomp ciepła, wodorowe i biometanowe.

Grupa Veolia działa w Polsce od 25 lat, od 1997 r. poczyniła ok. 6 mld zł inwestycji. Największe zarządzane przez nią systemy to Warszawa (dystrybucja ciepła), Łódź i Poznań (wytwarzanie i dystrybucja).

Segment Veolia Term obejmuje 66 miast Polski, obsługując 63 ciepłowni o mocy zainstalowanej 1102 MWt i 21 MWe.

Spółka Veolia Południe działa w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim - łącznie w 13 miastach, w których objętych usługami spółki jest 118 tys. mieszkańców. Veolia Południe dysponuje 238 MWt mocy zainstalowanej, zarządza 1775 węzłami cieplnymi i 207 km sieci ciepłowniczej; zatrudnia 160 osób i generuje ok. 100 mln zł przychodów rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych