Virtual Reality w branży deweloperskiej

Technologia Virtual Reality zaczyna odgrywać coraz większą rolę i cieszy się popularnością w wielu branżach. Czy sprawdzi się również w marketingu deweloperskim?

Autor: HouseMarket.pl 07 listopada 2016 11:45

Rynek mieszkaniowy cechuje się wysoką dynamiką, czego przykładem jest trzeci kwartał 2016 r., w którym wprowadzono do sprzedaży łącznie ponad 14 tysięcy mieszkań. Zmienna sytuacja gospodarcza oraz ranga inwestycji sprawiają, że reklama nieruchomości staje się coraz większym wyzwaniem dla deweloperów. Ulotki, banery, billboardy oraz inne, standardowe formy reklamy nie są już wystarczającymi środkami przekazu, które umożliwią wyróżnienie się na rynku.

- Pomimo że żyjemy w erze społeczeństwa wizualnego, coraz więcej ludzi ma problem z wyobraźnią przestrzenną. Inwestycja na papierze to dla zdecydowanej większości ludzi jedynie techniczny rzut, z którego niewiele da się wyczytać, nie będąc w branży budowlanej. Zatem to właśnie różnego rodzaju makiety oraz wizualizacje ułatwiają wyobrażenie sobie swojego przyszłego M – mówi Agnieszka Glanowska, dyrektor ds. marketingu w grupie deweloperskiej Sento.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gdy budowa nie jest jeszcze ukończona

Zdecydowana większość lokali sprzedaje się już na etapie budowy. Osoby zainteresowane kupnem własnego M niejednokrotnie nie mają możliwości obejrzenia mieszkania w jego finalnej wersji, przed dokonaniem zakupu. Rozwiązaniem na powyższy problem może być technologia Virtual Reality, która za pomocą specjalnych okularów umożliwia wizualizację zarówno poszczególnych pomieszczeń, jak i całości inwestycji.

Jak działa wirtualna rzeczywistość?

Obraz VR tworzony jest w oparciu o nowoczesną technologię, która za pomocą okularów i aplikacji umożliwia odtworzenie świata realnego. Wizualizacje konstruowane są na podstawie faktycznych parametrów, dzięki czemu umożliwiają prezentację przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości ze stuprocentową dokładnością. Bazą do nich są oczywiście plany architektoniczne oraz wytyczne projektantów i konstruktorów, by w jak najwierniejszy sposób odwzorować przyszły wygląd nieruchomości.

VR a prezentacja inwestycji

- Wizualizacje w wirtualnej rzeczywistości są dużo bardziej realistyczne niż te w formie papierowej. Umożliwiają osobom szukającym własnego mieszkania, łatwiejszą ocenę wielkości poszczególnych pomieszczeń, zobaczenie lokali w różnych odsłonach oraz porównanie rozkładów i metraży mieszkań – tłumaczy Agnieszka Glanowska.

Ponadto, Virtual Reality umożliwia prezentację lokali w różnych aranżacjach, o dowolnej porze dnia, dostosowanych do indywidualnych preferencji, takich jak na przykład kolor ścian, czy rodzaj armatury łazienkowej, co jest szczególnie ważne w przypadku kupna mieszkania z wykończeniem. Wszystko to sprowadza się do faktu, że osoba szukająca mieszkania, nie musi już liczyć jedynie na swoją wyobraźnię, ale może zobaczyć realny obraz inwestycji dzięki VR.

Niezliczona ilość możliwości

VR to technologia posiadająca liczne użyteczne funkcje, przydatne zarówno przy kupnie, jak i planowaniu aranżacji lokalu. Jedną z najbardziej cenionych są oczywiście spacery wirtualne, które obrazują przestrzeń w skali 1:1.

- Umożliwiają one zwiedzanie całości nieruchomości, łącznie z częściami wspólnymi takimi jak klatki schodowe, czy tereny zielone, pomimo iż zazwyczaj nie zostały one jeszcze fizycznie zbudowane. Za pomocą specjalnego oprogramowania do VR mamy możliwość prezentacji mieszkań w cyklu dniowym, tak by klient mógł zobaczyć, jak oświetlone są lokale o różnych porach dnia, a nawet spojrzeć przez okno i zobaczyć realny widok z przyszłego balkonu. Wiele osób docenia sposobność obejrzenia okolicy inwestycji wraz z przyległą infrastrukturą, taką jak drogi, parki, linie tramwajowe itp. – wyjaśnia przedstawiciel dewelopera Sento.

VR stanowi bardzo dobre rozwiązanie architektoniczne, gdy na etapie budowy niemożliwym jest oprowadzenie klienta po inwestycji oraz mieszkaniu pokazowym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych