W. Brytania wesprze odbiorców prądu

Większość brytyjskich gospodarstw domowych dostanie zniżkę sięgającą 350 funtów, która ma złagodzić rosnące koszty energii - ogłosił w czwartek minister finansów Rishi Sunak w odpowiedzi na wzrost maksymalnego pułapu cen energii o 54 proc.

Autor: PAP 04 lutego 2022 09:30

W czwartek Ofgem, brytyjski urząd regulujący rynek energetyczny, ogłosił, że od kwietnia maksymalny pułap cenowy dla standardowej taryfy dla odbiorców indywidualnych wzrośnie z 1277 do 1971 funtów rocznie, a w przypadku odbiorców opłacających rachunki z góry - z 1309 do 2017 funtów rocznie. Pierwsza z tych wersji dotyczy 18 mln gospodarstw domowych, druga - 4,5 mln, choć w obu przypadkach ostateczne rachunki zależą od faktycznego zużycia.

Maksymalny pułap cenowy jest określany co roku w oparciu o koszty ceny energii na rynku, a te w ostatnim czasie bardzo gwałtownie rosną - stąd tak duże podwyżki. Już w październiku zeszłego roku pułap został podniesiony o 12 proc., a spodziewane jest, że przy najbliższej waloryzacji od października br. podniesiony zostanie ponownie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Myślę, że jest to szok cenowy, który jest na tyle znaczący, że nawet osoby o średnich dochodach go odczują. Wiem, że ludzie są zaniepokojeni kosztami życia, a w szczególności rosnącymi cenami energii" - oświadczył w czwartek w Izbie Gmin Sunak. Jak wyjaśniał, "udawanie, że nie musimy się dostosowywać do wyższych cen energii, byłoby niewłaściwe i nieuczciwe", ale rząd może wziąć część tej podwyżki na siebie.

Minister finansów ogłosił, że od października rachunki za energię dla wszystkich gospodarstw domowych zostaną obniżone o 200 funtów, ale nie będzie to rabat, a odroczenie płatności - kwota ta będzie spłacana przez odbiorców w ciągu najbliższych pięciu lat, począwszy od kwietnia 2023 r., gdy ceny energii mają spaść. Ponadto dla ok. 80 proc. gospodarstw domowych w Anglii podatek lokalny zostanie obniżony o 150 funtów rocznie, zaś władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej otrzymają proporcjonalną do całości tej ulgi kwotę, którą będą mogły rozdysponować na pomoc w związku ze wzrostem cen energii.

Rządowy plan skrytykowała opozycja, która wskazywała, że zamiast zniżki w wysokości 200 funtów, która i tak będzie do spłacenia, bardziej skuteczną pomocą byłoby obniżenie stawki VAT na energię do zera.

W piątek Ofgem ma ogłosić nowe środki, "aby pomóc rynkowi energii przetrwać przyszłe wahania". Mają one obejmować m.in. możliwość dostosowywania w wyjątkowych sytuacjach pułapu cenowego częściej niż co sześć miesięcy, aby zapewnić, że "nadal odzwierciedla on prawdziwy koszt dostarczania energii". Od sierpnia zeszłego roku w związku ze wzrostem cen z brytyjskiego rynku wypadło 29 dostawców energii, którzy mieli łącznie 4,3 mln klientów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych