W. Brytania wprowadza obowiązek instalowania punktów ładowania w nowych domach

Od przyszłego roku we wszystkich nowo budowanych domach oraz budynkach komercyjnych w Anglii będzie obowiązek instalowania punktów ładowania samochodów elektrycznych - ogłosił w poniedziałek brytyjski rząd.

Autor: PAP 22 listopada 2021 17:32

Wymóg ten dotyczyć będzie również budynków, które będą poddawane znaczącej renowacji - jeśli jest przy nich co najmniej 10 miejsc parkingowych. Brytyjski rząd liczy, że dzięki temu co roku będzie powstawać nawet 145 tys. punktów ładowania.

Wprowadzenie obowiązku instalowania punktów ładowania jest związane z promowanym przez brytyjski rząd zastąpieniem samochodów spalinowych elektrycznymi, co z kolei jest elementem planu osiągniecia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r. Sprzedaż nowych samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla ma zostać zakazana w 2030 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W zeszłym roku ok. 10 proc. nowych samochodów sprzedanych w Wielkiej Brytanii miało silnik elektryczny, co oznacza, że ich udział w rynku w szybkim tempie wzrasta, bo w 2018 r. było to 2,5 proc. Jednak czynnikiem spowalniającym dalszy wzrost jest brak wystarczającej liczby punktów ładowania. W tej chwili jest ich ok. 25 tys., ale według Urzędu Konkurencji i Rynków (CMA), do 2030 r. potrzebne będzie co najmniej 10 razy tyle.

"Jest to przełomowy moment - nie możemy dalej działać tak jak obecnie. Musimy dostosować naszą gospodarkę do zielonej rewolucji przemysłowej. Będziemy wymagać, aby nowe domy i budynki były wyposażone w punkty ładowania samochodów elektrycznych - przy czym dzięki tym regulacjom zostanie zainstalowanych kolejnych 145 tys. punktów ładowania" - powiedział w poniedziałek premier Boris Johnson w wystąpieniu podczas dorocznej konferencji Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych