W ciągu roku mieszkania zdrożały o ponad 8 procent. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec

Ceny lokali mieszkalnych w drugim kwartale tego roku wzrosły o 8,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, a w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. były wyższe o 45,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Autor: PAP 05 października 2021 12:31

  • Pierwsze półrocze 2021 roku można zaliczyć do rekordowych, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań w Polsce.
  • W największych miastach w tym czasie deweloperzy sprzedali łącznie 39 tys. lokali.
  • Ceny mieszkań wykazują tendencję wzrostową. Największy wzrost cen lokali mieszkalnych odnotowano w województwie śląskim.

Z danych GUS wynika, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w tym czasie o 8,6 proc., a na rynku wtórnym o 8,3 proc. W porównaniu do pierwszego kwartału ceny mieszkań wzrosły o 3,1 proc. w tym na rynku pierwotnym o 2,5 proc. a na rynku wtórnym o 3,6 proc.

Według GUS w drugim kwartale 2021 r. w stosunku do drugiego kwartału 2020 r. największy wzrost cen lokali mieszkalnych odnotowano w województwie śląskim (o 10,2 proc.), natomiast spadek cen wykazano w województwie opolskim (o 2 proc.)

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: CZEMU CENY MIESZKAŃ W POLSCE ROSNĄ?

Jak wyjaśnia GUS, przy obliczaniu wskaźników cen lokali mieszkalnych za 2021 r. rynkowi wtórnemu przypisuje się wagę 52,0 proc., a rynkowi pierwotnemu - 48,0 proc.

GUS poinformował też we wtorek, że ceny lokali mieszalnych w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. były w drugim kwartale wyższe o 45,5 proc. z czego na rynku pierwotnym o 33,5 proc. a na rynku wtórnym o 56,1 proc. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych