W Gdańsku ceny mieszkań są coraz wyższe

Spośród wszystkich lokalizacji analizowanych w raporcie Metrohouse i Expandera, Gdańsk jest jedynym miastem, w którym odnotowano wzrost średnich cen transakcyjnych.

 

Autor: HouseMarket.pl 24 lutego 2017 16:25

W Trójmieście mieszkania kupowane są głównie za gotówkę, także przez inwestorów, którzy coraz częściej nabywają lokale z myślą o późniejszym wynajmie. Jeżeli ktoś planuje zakup własnego M na kredyt, jest na to odpowiedni moment, ponieważ planowane przez banki zaostrzenie wymagań kredytowych jeszcze nie wpłynęło na rynek mieszkaniowy.  

Mały, ale stały wzrost cen

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Luty przyniósł w Gdańsku wzrost średnich cen transakcyjnych. Jest on nieznaczny, bo o 0,5 proc., ale podwyżka w tym mieście ma miejsce już piąty miesiąc z rzędu. Obecnie średnia cena za mkw. wynosi tu 5746 zł. W Gdyni, po spadku średnich cen transakcyjnych, nabywający za mkw. muszą zapłacić już jednak jedynie 4770 zł. Gdańsk po Warszawie jest tą lokalizacją, w której musimy zapłacić najwięcej za własne M. Średnia cena nabywanego mieszkania w Gdańsku wynosi przeciętnie ponad 349 tys. zł.

Kupując mieszkanie w Gdyni po średniej cenie, rata kredytu wyniesie 1193 zł, jeśli posiadamy 20 proc. wkładu własnego. Natomiast, jeżeli dysponujmy wkładem własnym na poziomie 10 proc., rata wzrasta już do 1368 zł. – Te wyliczenia zostały dokonane na podstawie przeciętnej oferty kredytowej. Można się spodziewać, że w rzeczywistości suma, którą będziemy musieli przeznaczyć na opłacenie comiesięcznej raty kredytu, będzie niższa. Wystarczy, że poświęcimy nieco czasu na samodzielne porównanie ofert kredytów dostępnych na rynku lub skorzystamy z pomocy doradcy finansowego – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Chętni inwestorzy, nie tylko z Polski

Nie tylko mieszkańcy chętnie nabywają trójmiejskie lokale, ale także inwestorzy z całej Polski czy nawet z zagranicy, których nie odstrasza wzrost cen nieruchomości. Najczęściej poszukują mieszkań od dwupokojowych do trzypokojowych na gdańskiej starówce, które nierzadko kupują za gotówkę. – Inwestorzy obecni w Gdańsku posiadają budżet nawet do 800 tys. zł.

Coraz częściej w poszukiwaniu zakupu mieszkań pod wynajem rezygnują z popularnego Jelitkowa czy Przymorza, koncertując się na staromiejskich kamienicach. Pod uwagę brane jest także Brzeźno. Tam można spotkać znacznie tańsze oferty. Co ciekawe, tam zakupy są finansowane z udziałem kredytu. Coraz więcej transakcji przeprowadzanych jest przez obywateli Ukrainy, którzy w polskich nieruchomościach upatrują bezpieczną lokatę dla swoich oszczędności – komentuje Patryk Szczodrowski, Metrohouse Gdańsk.

Po nowe dopłaty do wiosny

Osoby, które planują zakup nowego lokum przy wsparciu programu Mieszkanie dla młodych, powinny być świadome, że obecnie nie ma już pieniędzy przeznaczonych na tegoroczne dopłaty, ale można wnioskować o wsparcie z puli na 2018 r. W tym roku można z niej wykorzystać jeszcze ok. 177 mln zł. Jednak i w tym przypadku należy się spieszyć, ponieważ wedle przewidywań, przyszłoroczna pula wyczerpie się w okolicy maja.

– Jeżeli chcemy sfinansować zakup mieszkania z rynku wtórnego korzystając z dotacji przyznawanej w ramach programu MdM, możemy napotkać pewne trudności. Pieniądze z kredytu przyznawane są od razu, ale dopłata dopiero z początkiem 2018 r., a większość sprzedających mieszkania na rynku wtórnym, nie jest skłonna czekać na pozostałą część zapłaty tak długo – uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych