W Gorzowie Wlkp. ponad 40 tys. gospodarstw domowych korzysta z ciepła sieciowego

W Gorzowie Wlkp. ponad 40 tys. gospodarstw domowych korzysta z ciepła sieciowego, a kolejne obiekty są przyłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej - poinformowała w czwartek Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła.

Autor: PAP 27 stycznia 2022 16:57

Dodała, że tylko w ub. roku pracownicy tamtejszej elektrociepłowni wykonali podłączenia o zapotrzebowaniu na moc ponad 5 MW.

"Komfort użytkowania, bezpieczeństwo dostaw oraz wpływ na środowisko to główne czynniki, które powodują, że coraz więcej odbiorców decyduje się na podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej PGE Energia Ciepła" - wskazała Dietrich.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wśród odbiorców ciepła sieciowego w Gorzowie są m. in. obiekty handlowe, przemysłowe, administracyjne oraz mieszkalne. Poza podłączaniem nowo wybudowanych obiektów spółka nieustannie zabiega o podłączenia do sieci ciepłowniczej istniejących budynków, ogrzewanych indywidualnie.

Do największych odbiorców podłączonych w 2021 r. należą: park handlowy N-Park, hala przy ul. Targowej, gdzie znajduje się inkubator przedsiębiorczości oraz obiekt sportowy Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Warszawskiej. Dodatkowo podłączono budynek Urzędu Miasta przy ul. Wełniany Rynek oraz Muzeum Spichlerz przy ul. Fabrycznej.

W zeszłym roku rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej objęła też kolejne wielorodzinne budynki mieszkalne, w tym m.in. przy ul. Londyńskiej, Wiedeńskiej, Sosnowskiego, Dekerta, Żelaznej, Matejki, Okulickiego, a także na osiedlu Bermudy w podgorzowskim Wawrowie.

"Ekologiczne ciepło produkowane w naszych nowoczesnych instalacjach wytwórczych systematycznie zastępuje ciepło wytwarzane z lokalnych kotłowni. Dlatego cieszy nas każdy nowy odbiorca, bo dzięki temu realnie wpływamy na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy" - powiedział cytowany w komunikacie dyr. PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wlkp. Wojciech Dobrak.

Pracownicy gorzowskiej elektrociepłowni od kilku lat prowadzą również projekt związany z podłączeniem budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, w zakresie dostaw ciepłej wody użytkowej. W ubiegłym roku podłączono 467 mieszkań w budynkach przy ul. Grottgera, Alei Konstytucji 3 Maja, Asnyka oraz Piłsudskiego.

"Dzięki likwidacji gazowych podgrzewaczy odbiorcy nie muszą się martwić o nieszczelności oraz inne usterki indywidualnych źródeł ciepłej wody. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców. Aby zachęcić administratorów do podłączeń, po zrealizowaniu prac związanych z budową instalacji ciepłej wody użytkowej zwracamy 500 zł za 1kW mocy zamówionej" - wskazał Dobrak.

Program wsparcia rozwoju przyłączeń ciepłej wody użytkowej jest skierowany do spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych w Gorzowie, których budynki korzystają z ciepła sieciowego, ale do podgrzania wody użytkowej nadal wykorzystują indywidualne podgrzewacze elektryczne lub gazowe. W 2021 r. PGE Energia Ciepła zainwestowała w ten projekt ok. 2 mln zł.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji; ma 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 672 km. Spółka produkuje i dostarcza ciepło dla kilkunastu dużych polskich miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych