W jakim kierunku będzie podążał rynek budowlany w 2022 roku?

Jak zmieni się świadomość projektantów i inwestorów w zakresie zrównoważonego budownictwa? Czy obecne zagrożenia, z którymi mierzy się branża, pociągną za sobą zmiany w kierunku, w którym podąża rynek budowlany w 2022 roku? O tym mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe w firmie Thermaflex.

Autor: housemarket.pl 20 stycznia 2022 14:21

  • Oprócz braków surowcowych mamy do czynienia na rynku także z ograniczonymi zasobami ludzkimi.
  • Szereg wyzwań niesie również transformacja energetyczna.
  • W stabilizacji cen rynkowych nie pomaga również wysoka inflacja, a niższa dostępność kredytów może wpłynąć na ilość inwestycji w sektorze mieszkaniowym.

Chyba nikt nie wierzy już w to, że pandemia i okresy częściowej, przymusowej izolacji nie będą nam towarzyszyć również w 2022 roku. Jakie jeszcze zagrożenia – poza lockdownem – niesie rok 2022?

Jak mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe w firmie Thermaflex, galopujące ceny surowców i zapotrzebowanie na nie przekładają się niestety na dostępność wyrobów. W jego opinii, oprócz braków surowcowych mamy do czynienia na rynku także z ograniczonymi zasobami ludzkimi. Dodatkowo, szereg wyzwań niesie również transformacja energetyczna - zwłaszcza produkcja materiałów budowlanych jest bardzo energochłonna, a koszty energii bezpośrednio wpływają na koszty wyrobów i rentowność przedsiębiorstw. W stabilizacji cen rynkowych nie pomaga również wysoka inflacja, a niższa dostępność kredytów może wpłynąć na ilość inwestycji w sektorze mieszkaniowym.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: JAKI WPŁYW NA RYNEK MIESZKANIOWY BĘDZIE MIEĆ POLSKI ŁAD? 

Pomimo tych niesprzyjających warunków, firma Thermaflex zakłada kolejne wzrosty sprzedaży w 2022 roku, postrzegając wyzwania stawiane przed branżą budowlaną jako możliwości.

- Ze względu na rosnące koszty energii, inwestorzy będą skłonni by bardziej dbać o jakość oraz rodzaj wybieranej izolacji, co wcześniej nie stanowiło aż tak kluczowego aspektu w kontekście realizacji różnego rodzaju inwestycji. Właściwe decyzje w tym zakresie będą skutkować lepszą wydajnością energetyczną instalacji i długoterminowymi oszczędnościami. Dzięki temu, propagowane są bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania, które zmniejszają w znaczącym stopniu ryzyko utrat energetycznych - mówi Cezary Naliwajek.

Budownictwo w 2022 roku coraz bardziej ekologiczne

Zamknięci w domach od niemal dwóch lat zauważyliśmy pewne braki lub błędy budowlane, które zaczęły nam przeszkadzać. Zaczęliśmy poszukiwać lepszych rozwiązań w zakresie zarówno funkcjonalności, jak i energooszczędności oraz ekologii, podążając jednocześnie za zmianami, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Jak mówi Cezary Naliwajek, te przepisy są kontynuacją transponowania przepisów unijnych do naszych, krajowych.

- Zmiany te mają przede wszystkim spowodować, że budynki będą zużywały mniej energii, a więc będą bardziej przyjazne środowisku. Mają także zakładać, iż do budowy, rozbudowy czy modernizacji budynków trzeba będzie stosować materiały budowlane o lepszym niż dotychczas współczynniku przenikania ciepła - a w przypadku izolacji, materiały o lepszym współczynniki przewodzenia ciepła Lambda - mówi Cezary Naliwajek.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od zeszłego roku odpowiedzialność za wybór odpowiednich materiałów spada na inwestorów i projektantów. Będą oni musieli dokładnie sprawdzać produkty, które zostaną użyte podczas remontu lub budowy domu. Rezultatem wprowadzonych zmian ma być proekologiczne podejście do budownictwa oraz powstawanie wyłącznie energooszczędnych obiektów. Czy inwestorzy zyskają w 2022 roku na takim rozwiązaniu?

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych