W jakim kierunku będzie podążał rynek budowlany w 2022 roku?

- Trudno powiedzieć, ponieważ te zmiany spowodują, iż budowa, remont czy modernizacja zapewne pochłoną więcej środków finansowych, natomiast koszty eksploatacji tych obiektów zapewne będą niższe z uwagi na zastosowanie lepszych materiałów oraz wdrożenie technologii opartych na odnawialnych źródłach energii - mówi ekspert z firmy Thermaflex.

Biorąc pod uwagę zmiany prawne oraz postęp technologiczny widoczny wśród producentów rozwiązań budowlanych, główny nacisk podczas wyboru materiałów izolacyjnych zostanie położony na jakość produktów, a budownictwo ekologiczne będzie stawać się pewną normą, a nie tylko wybiórczym i krótkotrwałym trendem.

Jakie rozwiązania dla dobrego budowania?

Zrównoważone budownictwo opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach produktowych. Ważne jest, aby materiały posiadały odpowiednie ceryfikaty lub deklaracje świadczące o możliwościach wykorzystania ich w nowoczesnym budownictwie. Na przykład deklaracja EPD, która szczegółowo opisuje oddziaływanie produktu na środowisko oraz potwierdza, iż produkty te podlegają procesowi recyklingu. Każdy produkt, który chce otrzymać deklarację środowiskową EPD (Environmental Product Declaration), musi zostać poddany pełnej obserwacji podczas całego swojego cyklu życia.

- Przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania izolacyjnego jest pianka poliolefinowa, która zapewnia wysoką jakość izolacji i w pełni nadaje się do recyklingu. Wykonane z takiej pianki otuliny i maty charakteryzują się bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła lambda oraz zamkniętą strukturą komórkową. Ponadto posiadają certyfikat Cradle to Cradle Bronze, czyli „od kołyski (ponownie) do kołyski”. Oznacza to, że w każdej chwili mogą zostać poddane recyklingowi i zawrócone do ponownej produkcji, nie tracąc przy tym swoich dotychczasowych właściwości oraz ograniczając ilość odpadów budowlanych i tym samym wpisując się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnia Cezary Naliwajek.

W przypadku budynków jednorodzinnych, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie izolacji, które zapewnią nam długoletnie użytkowanie. Takie izolacje powinny zachowywać swoje właściwości i parametry techniczne bez zmian pomimo upływu lat, co gwarantuje nam z jednej strony oszczędność energii a z drugiej strony nie generuje kosztów związanych z remontami czy wymianą.

Współczesne produkty do izolacji powinny być również bezpieczne, czyli posiadać klasę reakcji na ogień co najmniej B, gwarantować skuteczną ochronę przed stratami energii cieplnej oraz stanowić barierę przeciwko kondensacji pary wodnej. Na tej bazie możliwe jest stworzenie zdrowej przestrzeni. Nowoczesne budownictwo, które z założenia w przyszłości ma stać się zeroenergetyczne, samowystarczalne lub pasywne, będzie opierać się na rozwiązaniach oferujących najwyższą jakość oraz zaawansowaną technologię.

Dobra izolacja to zatem taka, która jest wydajna przez cały okres jej użytkowania, pozwala ograniczyć straty ciepła do minimum i zapewniać ochronę przed skraplaniem się wilgoci. Izolacja każdego systemu – zarówno grzewczego, sanitarnego, chłodniczego, jak i wentylacyjnego – powinna być wytrzymała na ewentualne uszkodzenia i pracę w różnych warunkach. Izolacje muszą być właściwej klasy palności, gwarantować maksymalną ochronę cieplną, a także barierę przeciw kondensacji pary wodnej i najlepiej aby odpowiadały wymaganiom zielonego budownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych