W Katowicach rośnie liczba segregowanych śmieciPAP - 04 lutego 2021 09:50


Ponad 110 tys. ton odpadów odebrała w ub. roku od mieszkańców Katowic tamtejsza miejska spółka komunalna – wykonująca tę usługę na zlecenie władz miasta bez przetargu. Obecnie katowicki samorząd prowadzi przetarg na wykonywanie tego zadania od połowy br. - przez kolejne cztery lata.

W środę rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak rozesłał informację nt. podsumowania gospodarki odpadami w Katowicach w 2020 r., przygotowaną przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Katowickie MPGK, jako miejska spółka, wykonuje to zadanie w formule in-house, która umożliwia pomijanie przetargów.

Zgodnie ze wstępnymi analizami Przedsiębiorstwa miniony rok nie różnił się znacząco od wcześniejszych pod względem ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Katowic. Niewielki spadek w tym zakresie można było obserwować jedynie w pierwszej połowie 2020 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W całym roku 2020 r. MPGK odebrało od mieszkańców Katowic i przekazało do dalszego przetworzenia ponad 110 tys. ton odpadów. Wydano ponad 1,6 mln worków do selektywnej zbiórki surowców i odpadów biodegradowalnych, a w mieście rozstawionych jest już ok. 35 tys. sztuk pojemników na odpady.

"Budujący jest fakt, że z roku na rok rośnie ilość odpadów odbieranych w sposób selektywny, m.in. szkło, makulatura, tworzywa sztuczne, gabaryty, odpady bio. Stanowią one już nieco ponad 40 proc. całego strumienia odpadów" - powiedział cytowany w informacji wiceprezes katowickiego MPGK Robert Potucha.

"Mamy nadzieję, że dzięki dobrej woli mieszkańców, wspólnemu ekologicznemu podejściu do sprawy i zmianom legislacyjnym promującym m.in. wytwarzanie opakowań z surowców pochodzących z recyklingu, uda się osiągnąć poziomy wyznaczone w Unii Europejskiej na rok 2025 i później jeszcze bardziej rygorystyczne na lata 2030 i 2035" - dodał Potucha.

Miasto przekonuje, że jego system przetwarzania odpadów jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, a Katowice przodują w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii m.in. pod względem częstotliwości odbioru odpadów: ulegających biodegradacji, wielkogabarytowych i budowlanych.

Katowickie MPGK kupuje też nowe śmieciarki o napędzie gazowym - ma już ich 11, w tym roku chce powiększyć swój tabor o co najmniej 6 kolejnych ekologicznych pojazdów. Do końca 2022 r. mają one stanowić 10 proc. całej floty MPGK, a do 2025 r - 30 proc.

Spółka zamierza w tym roku wprowadzić pilotażowy program zbiórki starego, gabarytowego sprzętu RTV/AGD (m.in. telewizory, lodówki, pralki, piecyki gazowe) bezpośrednio z nieruchomości - po uzgodnieniu terminu przez telefon telefoniczną. Dla mieszkańców Katowic usługa ma być darmowa, tzn. zawierająca się w opłacie śmieciowej.

W Katowicach od stycznia ub. roku opłata za wywóz odpadów segregowanych wynosi 21,30 zł od osoby miesięcznie (wcześniej przez sześć lat było to 14 zł), a niesegregowanych - 42,60 zł (wcześniej 20 zł). Katowicki magistrat wyjaśniał, wprowadzając podwyżkę, że jej główne powody to czynniki zewnętrzne: wzrost kosztów energii i paliwa czy prawne wymogi dot. podwyższania standardów.

Jednocześnie miasto postanowiło sprawdzić rynkowe ceny utrzymania systemu, ogłaszając w połowie stycznia br. przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w okresie od 1 lipca br. do 30 czerwca 2025 r. Wartość zamówienia określono na 244,4 mln zł netto, a termin składania ofert wyznaczono na 16 lutego.

W ramach zamówienia wykonawca zobowiązany będzie do wykonania sukcesywnie (według harmonogramu) m.in. odbioru, zbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wraz wyposażeniem ich w pojemniki i worki, organizacją i prowadzeniem punktów selektywnej zbiórki, a także zagospodarowaniem odebranych i zbieranych odpadów.