
Od wycinki chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew rozpoczęła się w poniedziałek rewaloryzacja Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach. Urzędnicy uspokajają, że działania zostały poprzedzone inwentaryzacją dendrologiczną.
Aleksandra Czaplarska-Woźniak zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i środowiska w kieleckim urzędzie miasta poinformowała, że zakres prac, ze względu na zabytkowy charakter Parku Miejskiego, został uzgodniony z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach. Dodatkowa analiza dendrologiczna określiła sposób przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych oraz sposób zabezpieczenia innych drzew w pobliżu.
"Mamy informacje, które drzewa wymagają szczególnej troski, których drzew po prostu nie da się już uratować, ponieważ są one suche, łamią się przy większych wiatrach i zagrażają bezpieczeństwu użytkowników parku, a także infrastrukturze" - poinformowała Czaplarska- Woźniak.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Z uwagi m.in. na zły stan sanitarny do usunięcia zakwalifikowano ponad 90 drzew. Prace związane z ich usunięciem mają potrwać do końca lutego.
W kolejnych etapach w parku odnowione zostaną chodniki i alejki. Ustawione nowe ławki i tzw. mała architektura. Następnie prowadzone będą nowe nasadzenia roślin w tym drzew i krzewów. Cała inwestycja ma kosztować około 11 milionów złotych.
Park Miejski im. Stanisława Staszica jest położony w centrum Kielc, pomiędzy ulicami: Zamkową, Staszica, Solną, Paderewskiego, Ogrodową i Jana Pawła II, należy do najstarszych w Polsce. Został urządzony na pozostałościach ogrodu użytkowo-ozdobnego z XVIII wieku, w typie parków angielskich.
Zajmuje około 7 hektarów powierzchni, z czego 1,1 hektara przypada na staw. W parku rosną klony pospolite, lipy drobnolistne, wiązy polne oraz kasztanowce.