W Krakowie inwestorzy szukają mieszkań blisko centrum

Inwestorzy aktywnie poszukują w Krakowie atrakcyjnych nieruchomości. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w pobliżu centrum miasta.

Autor: HouseMarket.pl 30 września 2016 11:28

Osobom planującym zakup lokalu za pomocą kredytu hipotecznego, eksperci radzą zebranie jak największego wkładu własnego oraz unikanie nadmiernego zadłużenia, które pod wpływem wzrostu stóp procentowych może zagrozić stabilności domowego budżetu. Pomocą dla kredytobiorców mogą być też środki z programu MdM, dostępne od stycznia 2017 roku.

Mieszkania na Starym Mieście na celowniku inwestorów

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wrzesień to ostatni dzwonek dla osób planujących zakup mieszkania pod wynajem. Inwestorzy poszukują głównie nieruchomości znajdujących się w obrębie Starego Miasta, ale też Krowodrzy, Grzegórzek oraz starszych części Podgórza, czy dobrze rozwiniętych Dębnik. Szczególnie szybko wyprzedają się mieszkania dwupokojowe w przedziale cenowym od 250 tys. zł do 300 tys. zł, w odległości 2-3 km od centrum miasta, a także kawalerki.

– Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania deweloperskie, nadbudowy lub całkowicie odnowione kamienice – zwraca uwagę Aneta Thomas, ekspert Metrohouse. – Wpływ na to mają niższe koszty wykończenia takich nieruchomości oraz możliwość zminimalizowania ryzyka ewentualnego, niespodziewanego remontu, czy konieczność wymiany instalacji, do których niekiedy jesteśmy zmuszeni już po zakupie lokalu. Oczywiście kluczowym elementem jest też termin oddania – im szybciej, tym lepiej.

Warto zadbać o wysoki wkład własny

Osoba, która planuje kupić za pomocą kredytu mieszkanie w Krakowie, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10 proc. wkładem własnym. – Oznacza to kwotę 32 731 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1558 zł, ale jeśli dysponujemy 20 proc. wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1359 zł.

Starając się o kredyt powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1558 zł do 1993 zł.

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Krakowie wynosi on 5239 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4287 zł za mkw. z rynku wtórnego.

Ze względu na brak pieniędzy na dopłaty, w wielu przypadkach konieczne będzie wstrzymanie się z wnioskowaniem o dofinansowanie do stycznia 2017 r., kiedy dostępna stanie się pula 373 mln zł. Obecnie można starać się jedynie o dopłaty wypłacane w 2018 r. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy sprzedający zgodzą się na otrzymanie części zapłaty z tak dużym opóźnieniem. Dlatego właśnie wiele osób odkłada zakup do początku przyszłego roku. Jednak biorąc pod uwagę, jak duże było zainteresowanie dopłatami w tym roku, można przypuszczać, że pula pieniędzy zapewne szybko się skończy. Najprawdopodobniej wystarczy ich zaledwie na dwa lub trzy miesiące.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych