W Krakowie kupujemy niewielkie mieszkania

W Krakowie popularne są mieszkania do 50 mkw., zlokalizowane w pobliżu centrum miasta. Część z nich od razu trafia na rynek wynajmu.

Autor: HouseMarket.pl 03 stycznia 2017 16:52

 

Osoby, które planują zaciągnąć kredyt hipoteczny i chcą skorzystać z dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, nie powinny zwlekać z decyzją zbyt długo. Wyjątkiem są zainteresowani kupnem mieszkania w budowie, które zostanie oddane w 2018 r. Na ten rok pieniędzy na dopłaty jest jeszcze sporo.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mały metraż poszukiwany w Krakowie

6190 zł – tyle wynosi cena mkw. mieszkania w stolicy Małopolski. To nieznacznie więcej (2,7 proc.) niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Lokalizacjami o największej liczbie transakcji w ostatnim czasie są Grzegórzki i Krowodrza.

– Spośród analizowanych miast w Krakowie kupujemy dość niewielkie mieszkania – średnia to zaledwie 47 mkw. Sporym zainteresowaniem cieszą się również lokale do 40 mkw. Część z nich trafia od razu na rynek wynajmu. Mniej niż zwykle transakcji dotyczy mieszkań w kamienicach. Tym razem klienci pytali głównie o lokale w budynkach oddanych do użytku w ostatniej dekadzie – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Dużą popularnością cieszy się też rynek pierwotny, którego udział w transakcjach istotnie zwiększył się w stosunku do minionych miesięcy.

Lepiej nie zwlekać z decyzją o kredycie

Wiele osób planujących kupić mieszkanie w Krakowie zapewne będzie chciało skorzystać z odblokowanych od stycznia dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. takie wsparcie wyniesie 23853 zł jeśli uczestnik nie posiada dzieci, 35779 jeśli ma jednak dziecko, 47705 zł jeśli dzieci jest dwoje, a nawet 93025 zł jeśli jest ich troje lub więcej. Aby uzyskać dopłatę cena mieszkania nie może jednak przekroczyć limitu, który obecnie wynosi 4293 zł na rynku wtórnym i 5248 zł na pierwotnym.

Bardzo istotne jest również to, że pieniędzy na dopłaty nie ma zbyt wiele. Istnieje spore ryzyko, że skończą się one w lutym lub marcu. Dlatego lepiej nie zwlekać z decyzją zbyt długo. Wyjątkiem są osoby, które będą chciały kupić mieszkanie będące w budowie, które zostanie oddane w 2018 r. Tu pieniędzy na dopłaty jest jeszcze sporo. Na koniec listopada zarezerwowano dopiero 13 proc. puli środków.

– Należy też pamiętać o tym, że od 2017 roku część banków podwyższyła wymagany wkład własny z 15 proc. do 20 proc. Są jednak od tej zasady wyjątki. Bank Millenium obniżył wymóg i zamiast 15 proc. teraz wymaga tylko 10 proc. Poza tym 10 proc. nadal wymagają te banki, które taką ofertę miały już w 2016 r. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych