W Krakowie nie zamieszkasz w chmurach. Jakie mieszkania wybierają krakowianie?

Mieszkańcy stolicy Małopolski nie odbiegają w swoich mieszkaniowych wyborach od osób zamieszkujących pozostałe regiony kraju. Które piętro do zamieszkania jest wymarzone dla krakusów?

Autor: HouseMarket.pl 19 października 2016 09:00

Jak wskazują analitycy urban.one  w Krakowie najczęściej kupowane są lokale na drugim piętrze (19 proc. wszystkich transakcji). Są też one pośrodku jeśli patrzymy na ceny. Na podium znalazły się też mieszkania znajdujące się na trzeciej kondygnacji (18 proc.).

Na krakowskim rynku nieruchomości najczęściej mamy do czynienia z transakcjami mieszkań do wysokości szóstego piętra i to właśnie na 6. kondygnacji odnotowujemy najwyższą cenę za mkw. – 6,9 tys. zł. Najmniejsze zainteresowanie w tej grupie budzi parter. Na pierwszym i czwartym piętrze zamieszkało w ostatnim czasie po 15 proc. nowych właścicieli. Jak pokazują dane urban.one im wyżej tym taniej - zaczynając od siódmego piętra cena za metr kwadratowy mieszkania spada. Ale, ale… Nie dotyczy to nielicznych w Krakowie wieżowców. One rządzą się swoimi prawami, ponieważ prestiż i wysoki standard muszą kosztować więcej. Najwyżej krakowianie zamieszkali w penthouse'ach w dzielnicy Bronowice. Za 2,5 mln zł szczęśliwy nabywca 149 metrowego apartamentu może cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na cały Kraków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drugie piętro na celowniku

Nie powinno być zaskoczeniem, że w Krakowie - tak jak i w Katowicach - najpopularniejsze są mieszkania na drugim piętrze. - Wynika to przede wszystkim z architektury dawnej stolicy Polski, gdzie przeważa zabudowa niska i średniowysoka. Wieżowców w Krakowie jak na lekarstwo. Z drugiej strony drugie piętro jest idealne, bo pomiędzy głośnym parterem a często kłopotliwymi ze względu na brak windy piętrami wyższymi. W opinii praktycznych krakusów piękne widoki są dla romantyków – wyjaśnia Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Mniejsza popularność mieszkań umiejscowionych na parterze wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, wiele budynków na poziomie parteru posiada lokale usługowe, pomieszczenia gospodarcze, bądź nawet garaże. Po drugie, niewielu kupujących deklaruje chęć zamieszkania na najniższym poziomie.

- Mieszkający na parterze mogą być bardziej narażeni na hałasy miejskie, istnieją również bariery psychologiczne takie jak strach przed kradzieżą, nie dla każdego marzeniem jest również np. posiadanie ogródka – komentuje Barbara Bugaj.

W Krakowie na zamieszkanie na parterze zdecydowało się 6 proc. kupujących, a cena za metr kwadratowy jest niższa od pozostałych kondygnacji i wyniosła ok. 5,9 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych