W Krakowie popularne są małe mieszkania

Na krakowskim rynku wtórnym najchętniej kupowane są niewielkie mieszkania. Powodem takich preferencji są ograniczenia finansowe.

Autor: MetroHouse.pl 28 listopada 2016 14:22

Osoby planujące zakup mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla młodych powinny zainteresować się ofertą banków, które już teraz zachęcają klientów do składania wniosków. W ten sposób procedura kredytowa może zakończyć się tuż po nowym roku.

W Krakowie kupujemy niewielkie mieszkania

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeciętna cena metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych w Krakowie wynosi około 6 tys. zł za metr kwadratowy. Oprócz rynku wtórnego dużą rolę w stolicy Małopolski odgrywa oferta deweloperów, która skutecznie konkuruje z propozycjami lokali z drugiej ręki. Mimo niewielkiego spadku cen w stosunku do poprzedniego miesiąca koszt metra kwadratowego w Krakowie jest obecnie wyższy o około 5 proc. w porównaniu do cen sprzed 12 miesięcy.

– Analizując ostatnie transakcje nie można wskazać jednej dominującej lokalizacji wybieranej przez przeważającą grupę nabywców, choć popularne są Czyżyny i Grzegórzki – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Średnio wydajemy na mieszkanie 290 tys. zł, co pozwala na zakup lokalu o powierzchni około 48 metrów kwadratowych. Z tego powodu Kraków zostaje w tyle za innymi największymi miastami pod względem wielkości nabywanych nieruchomości.

Banki zachęcają do zaciągania kredytów

Dla wielu osób zainteresowanych zakupem mieszkania ważną informacją może być to, że już teraz można rozpocząć starania o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Co prawda do końca roku nadal obowiązuje blokada dotycząca tych pieniędzy, ale część banków już teraz zachęca, aby rozpocząć procedurę uzyskania kredytu z dopłatą.

– Dla przykładu w Euro Banku złożony obecnie wniosek w tym roku będzie przeprocesowany do etapu określenia wstępnych warunków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dzięki temu zaraz po nowym roku będzie mogła zostać wydana ostateczna decyzja kredytowe i możliwe będzie złożenie wniosek do BGK o dopłatę. To powoduje, że znacząco zwiększa się szansa na uzyskanie dofinansowania nim pula 373 mln zł zostanie wyczerpana. Najprawdopodobniej nie trzeba będzie na to długo czekać. W tym roku, tylko w marcu zawnioskowano o dopłaty na kwotę nieco ponad 200 mln zł.

Osoby planujące zakup mieszkania, nawet jeśli nie będą korzystać z dopłat, nie powinny zwlekać z podjęciem decyzji o sfinalizowaniu transakcji. W ostatnim czasie kilka banków wprowadziło obniżki marż lub prowizji. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej część z tych promocji szybko się skończy. Pod koniec roku takie obniżki często są wprowadzane po to, aby przyciągnąć dodatkowych klientów i tym samym zrealizować założone plany sprzedażowe. Gdy cel ten zostaje osiągnięty, z reguły oferta wraca do poprzedniego poziomu. Poza tym od stycznia banki, które teraz wymagają 15 proc. wkładu własnego, będą musiały podnieść jego poziom do 20 proc. W Krakowie oznacza to konieczność posiadania aż 71,892 tys. zł, aby kupić 60-metrowe mieszkanie po przeciętnej cenie. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich banków i część z nich nadal będzie wymagała 10 proc. wkładu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych