W Krakowie poszukiwane są nowe lokale

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, krakowski rynek mieszkaniowy nadal jest miejscem wysokiej aktywności inwestorów. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i te z oferty deweloperów. Klienci najczęściej szukają niedrogich i w miarę nowych lokali.

Autor: HouseMarket.pl 31 maja 2017 16:42

W Krakowie poza lokalami z rynku wtórnego, dużym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania deweloperskie.

– Marzeniem większości klientów jest zakup lokalu w miarę nowego, nowocześnie zaaranżowanego i w dobrej cenie. Szukają więc kompromisu, wybierając lokale oddane do użytkowania w ostatnich latach lub coraz częściej szukają ciekawych ofert w biurach deweloperów. Na nabywcę nieco dłużej muszą poczekać większe mieszkania, powyżej 70 mkw. Ceny w stolicy Małopolski zaczynają się już od kwot poniżej 4000 zł za mkw., choć znajdziemy też oferty pięć razy droższe. Dotyczą one najatrakcyjniejszych mieszkań w obrębie Starego Miasta – podaje Agata Kluzowicz, Metrohouse Kraków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Średnia cena transakcyjna, którą nabywcy musieli płacić w kwietniu za mkw. mieszkania w Krakowie, w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu, zmieniła się nieznacznie i wynosi prawie 6060 zł. Z kolei średni metraż nabywanego mieszkania w zeszłym miesiącu w stolicy Małopolski liczy 55 mkw.

Wystarczy mieć 10 proc. wkładu własnego

Standardowy wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego wynosi obecnie aż 20 proc. Mamy jednak dobrą informację dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie  z pomocą kredytu, a nie mają zbyt wysokich oszczędności. Coraz więcej banków posiada specjalne ubezpieczenie, które pozwala im udzielać kredytów osobom posiadającym tylko 10 proc. wkładu.

– Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku takich banków było siedem. Z kolei w październiku taką ofertę wprowadził Raiffeisen Polbank, a od stycznia 2017 r. Millenium. Teraz do tego grona dołączył Euro Bank. Niestety marże tego rodzaju kredytów są dość wysokie (średnio 2,38 proc.). W Euro Banku ma ona wynosić od 2,27 proc., a więc poniżej średniej. Miejmy nadzieje, że rosnąca konkurencja między bankami spowoduje, że marże spadną – podaje Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Dla porównania, marża kredytu na 80 proc. nieruchomości wynosi średnio 2,18 proc. Aby ją uzyskać, trzeba jednak posiadać dwukrotnie wyższe oszczędności.

– W przypadku mieszkania o powierzchni 55 mkw. kupowanego w Krakowie po przeciętnej cenie, minimalny wymagany wkład własny wynosi blisko 30 300 zł, ale ten na poziomie 20 proc. już prawie 60 600 zł. Różnica jest znacząca. Dla wielu zgromadzenie takiej kwoty może być trudne, ale mając wyższy wkład własny i tańszy kredyt, będą płacili znacznie niższą ratę. Wyniesie ona 1 265 zł, a nie 1 454 zł, jak w przypadku kredytu na 90 proc. wartości nieruchomości – dodaje Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych