W Krakowie powstanie Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

Ok. 245 mln zł ma kosztować Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych, które zostanie wybudowane w Krakowie na terenie poprzemysłowym w rejonie ulic Igołomskiej i Cementowej. Jak podał w piątek Urząd Miasta zakończenie inwestycji jest planowane w 2026 roku.

Autor: PAP 01 października 2021 17:39

W ramach Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych powstaną instalacje do przetwarzania śmieci zebranych od mieszkańców.

Pierwszy obiekt - zakład recyklingu tworzyw sztucznych - ma składać się z dwóch instalacji. W pierwszej o przepustowości 40 tys. ton rocznie przygotowywana będzie do recyklingu folia, zadaniem drugiej instalacji o przepustowość 20 tys. ton rocznie będzie mycie, rozdrabnianie odpadów i wytwarzanie regranulatu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drugi obiekt - zakład odzysku odpadów komunalnych - będzie składał się z sortowni niesegregowanych odpadów mieszanych o przepustowości 100 tys. ton rocznie i odpadów selektywnych 50 tys. ton rocznie.

Z kolei w skład zakładu odzysku i recyklingu odpadów wielkogabarytowych będą wchodziły dwie instalacje do demontażu i odzysku odpadów wielkogabarytowych oraz instalacja recyklingu odpadów odzyskanych. W ramach tej inwestycji powstanie także punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) wraz z punktem napraw i ponownego użycia odpadów.

Planowany koszt inwestycji to ok. 245 mln zł, a zostanie ona sfinansowana z dotacji UE, pożyczek i kredytów oraz środków własnych MPO.

W Krakowie od 2013 r. funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, zarządzany przez MPO. Zapewnia on odzyskiwanie surowców wtórnych na poziomie 60 proc. i realizuje z dużą rezerwą obecnie wymagane prawem unijnym wskaźniki dotyczące odzysku i składowania odpadów.

Od 2025 r. ma nastąpić restrykcyjna zmiana w sposobie obliczania poziomu przetwarzania odpadów, a dziesięć lat później poziom wymaganego recyklingu wzrośnie do 65 proc., dlatego zapadła decyzja o budowie nowoczesnego i w pełni zautomatyzowanego kompleksu, który zapewni zagospodarowanie całości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców gminy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych