W Krakowie wzrost cen nie odstrasza kupujących

Nabywcom mieszkań w Krakowie niestraszne są podwyżki. Pomimo wzrostu średniej ceny transakcyjnej, sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2017 16:26

Dużym zainteresowaniem cieszą się nowe lokale, które stanowią dużą konkurencję dla nieruchomości kupowanych z drugiej ręki. Ceny występujące na tych dwóch segmentach rynku są do siebie zbliżone.

Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Klienci w pierwszym kwartale 2017 r. płacili w Krakowie średnio blisko 6100 zł za 1 mkw. mieszkania kupowanego na rynku wtórnym. Średnie ceny transakcyjne wzrosły tu w marcu o 6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

– Na rynku wtórnym mieszkania powyżej 70 mkw. muszą trochę dłużej poczekać na swojego nabywcę, ale te poniżej 50 mkw. sprzedają się bardzo sprawnie. To, co wpływa na szybką sprzedaż, to oczywiście cena. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości z rynku pierwotnego stanowiące dużą konkurencję dla tych z drugiej ręki. Powodem konkurencji jest zbliżona cena tych dwóch segmentów rynku – wyjaśnia Agata Kluzowicz, Metrohouse Kraków.

Deweloperzy budują z myślą o młodych

Kraków jest kolejnym miastem analizowanym w raporcie, w którym w minionym kwartale były widoczne skutki styczniowego wyścigu po dopłaty przyznawane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Podaż mieszkań deweloperskich w tym mieście spadła o 16 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2016. Chociaż zmiana widoczna w pierwszym kwartale 2017 r. nie była tak duża jak w przypadku rynku warszawskiego (spadek o 24 proc.), tym niemniej, kwartalny spadek podaży można uznać za znaczący.

Kupno mieszkania na kredyt

W tym roku nie można już wnioskować o dopłaty z MdM-u – środki wyczerpały się bowiem 6 kwietnia. Każdy, kto będzie chciał kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu w najbliższym czasie, musi więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. kupowanego w Krakowie po przeciętnej cenie, będzie to minimum ok. 30 400 zł.

Osoby, zainteresowane kupnem mieszkania na kredyt w Krakowie powinny przygotować się na to, że obecnie w części banków zauważalnie wydłużył się czas rozpatrywania wniosków kredytowych.

– W dużej mierze wynika to z tego, że nadal analizowana jest ogromna liczba wniosków o kredyty z dopłatą, które zostały złożone w marcu i na początku kwietnia. Ponadto rozpoczął się sezon na kredyty na budowę domu. Dlatego, jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania czy domu z pomocą kredytu, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku. W przeciwnym razie, może nie zdążyć uzyskać finansowania w złożonym terminie. Poza tym bardzo ważne jest, aby wnioski składać do kilku banków jednocześnie. Jeśli jeden bank wyda decyzję odmowną, to jest szansa, że inny nasz wniosek zaakceptuje. Dzięki temu nie stracimy tygodni na rozpoczęcie wszystkiego od początku – podpowiada Jarosław Sadowski, Expander.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych