W lipcu Polacy zaciągnęli kredytów mieszkaniowych na 8 mld zł. Historyczny rekord

W lipcu br. w kredytach mieszkaniowych po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość udzielanego w lipcu br. kredytu osiągnęła wartość 328,53 tys. zł i była wyższa o 17,5 proc. od średniej z lipca 2020 r. - dodano.

Autor: Pap 24 sierpnia 2021 10:32

Według Newslettera kredytowego BIK w lipcu br. w porównaniu z lipcem 2020 r., na rynku kredytów mieszkaniowych "widać bardzo wysokie dodatnie dynamiki" zarówno wartości (+70,1 proc.), jak i liczby udzielonych kredytów (+44,8 proc.).

Jak podało BIK we wtorkowej informacji prasowej, w siedmiu pierwszych miesiącach 2021 r. ponad połowa (55,1 proc.) wartości udzielonych kredytów to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł. Same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 26,1 proc. łącznej akcji kredytowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem BIK, wyniki lipcowej akcji kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych są odzwierciedleniem popytu z maja oraz czerwca 2021 r. Możliwość osiągnięcia w lipcu rekordowej akcji kredytowej sygnalizowały zarówno majowy (+91,5 proc.), jak i czerwcowy (+55,9 proc.) odczyt Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe.

W ocenie głównego analityka Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemara Rogowskiego, "dla kredytów mieszkaniowych lipiec ub.r. był słabym miesiącem pod względem liczby i wartości akcji kredytowej (17,0 tys. szt. 4,75 mld zł)". Jak dodał, wysokie dynamiki w lipcu 2021 r. są w części spowodowane efektem niskiej bazy z lipca 2020 r.

"Drugim czynnikiem jest rekordowa wartość akcji kredytowej w lipcu 2021 r. Padł historyczny rekord, po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 mld zł. Ponadto, warto odnotować, że lipiec jest już piątym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowe powyżej 7,5 mld zł" - powiedział cytowany w informacji prasowej Rogowski.

BIK wskazał, że lipiec br. "to kolejny miesiąc, w którym kredyty mieszkaniowe "odnotowują wysokie dodatnie dynamiki sprzedaży. "Kontynuowana jest hossa w wysokokwotowych kredytach mieszkaniowych. Widać to w średniej wartości udzielanego kredytu, która w lipcu 2021 r. osiągnęła kolejną rekordową wartość 328,53 tys. zł i była wyższa o 17,5 proc. od średniej z lipca 2020 r." - przekazano.

W ocenie Rogowskiego, "źródłem tak dobrej koniunktury jest zarówno ogromny wzrost popytu, jak i większa skłonność banków do udzielania kredytów (pozytywna reakcja podażowa), zwłaszcza wysokokwotowych, widoczna w poluzowaniu wymagań między innymi w zakresie wkładu własnego".

"Wzrost średniej kwoty kredytu mieszkaniowego to więc wynik zarówno dalszego wzrostu cen nieruchomości jak i obniżenia wysokości wymaganego wkładu własnego, który w początkowych miesiącach pandemii został podwyższony, co wówczas bezpośrednio przyczyniło się do spadku średniej kwoty kredytu" - tłumaczy.

BIK podał, że w lipcu 2021 r., w porównaniu do lipca 2020 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej dwóch rodzajów produktów kredytowych: o (+44,8 proc.) więcej kredytów mieszkaniowych oraz o (+25,7 proc.) kredytów gotówkowych. Spadek odnotowały limity na kartach kredytowych o (-3,2 proc.) oraz kredyty ratalne (-2,1 proc.).

Natomiast w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość wszystkich produktów kredytowych: o (+70,1 proc.) kredytów mieszkaniowych, o (+33,2 proc.) kredytów gotówkowych, o (+16,9 proc.) limitów kartowych oraz o (+6,7 proc.) kredytów ratalnych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych