W lipcu węgiel dla ciepłownictwa droższy o 53,1 procent

W lipcu br. krajowy węgiel dla ciepłownictwa podrożał o 53,1 proc. - wynika z indeksów cenowych opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wobec czerwca br., w lipcu węgiel dla elektrowni nieco potaniał, a dla ciepłowni podrożał.

Autor: PAP 01 września 2022 12:46

  • W lipcu wartość indeksu cen węgla dla ciepłownictwa wzrosła wobec czerwca o 7,9 proc. i wyniosła 455,22 zł za tonę.
  • W tym roku miesiącem rekordowego wzrostu cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła) był kwiecień.
  • Lipiec przyniósł również dalszą zwyżkę cen węgla na świecie.

W czwartek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał wartości, jakie osiągnęły w siódmym miesiącu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

W lipcu wartość indeksu cen węgla dla ciepłownictwa wzrosła wobec czerwca o 7,9 proc. i wyniosła 455,22 zł za tonę. W ujęciu jakościowym było to 18,88 zł za gigadżul uzyskiwanej z węgla energii (wobec 17,42 zł za gigadżul miesiąc wcześniej).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

W tym roku miesiącem rekordowego wzrostu cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła) był kwiecień. Następnie wartość indeksu ciepłowniczego zmniejszała się miesiąc do miesiąca - w maju o 9,8 proc., w czerwcu o dalsze 2,9 proc. - do poziomu 421,78 zł za tonę, wobec 434,27 zł za tonę w maju, 481,63 zł za tonę w kwietniu i 381,49 zł za tonę w marcu. W lipcu nastąpił ponowy wzrost.

W lipcu - przeciwnie niż w kwietniu, maju i czerwcu - nieco potaniał natomiast węgiel dla energetyki (do wytwarzania energii elektrycznej). Wartość indeksu spadła w lipcu, w odniesieniu do czerwca, o 0,5 proc. - do 344,23 zł za tonę (w ujęciu jakościowym - 16,20 zł za gigadżul, wobec 16,15 zł za gigadżul miesiąc wcześniej).

W czerwcu wartość indeksu cen węgla dla energetyki wynosiła 345,80 zł za tonę, wobec 334,74 zł w maju, 300,90 zł w kwietniu i 290,19 zł w marcu.

Lipiec przyniósł również dalszą zwyżkę cen węgla na świecie - w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) ceny wzrosły o 6,9 proc. w porównaniu do czerwca 2022 r. - lipcowe ceny były o 214,8 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w lipcu br. 86,90 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 101,26 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa, poniżej rynkowych cen w zachodnioeuropejskich portach.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych