W Łodzi inwestorzy szukają mieszkań do remontu

W Łodzi w ostatnim kwartale zauważalny jest duży ruch na rynku mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych. Inwestorzy szukają głównie tanich nieruchomości, wymagających remontu, które następnie mogą sprzedać z zyskiem. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania pod wynajem.

Autor: HouseMarket.pl 31 maja 2017 15:52

Łódzki rynek mieszkaniowy kolejny miesiąc cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. – W Łodzi poszukiwane są przede wszystkim mieszkania zadłużone, do remontu, z niską cena ofertową, tak by po doinwestowaniu relatywnie szybko zbyć je z zyskiem. Oprócz tego popularnością cieszą się również mieszkania kupowane pod wynajem, czyli zlokalizowane w pobliżu uczelni wyższych, jak i dużych zakładów pracy. Odnotowujemy również ruch w sektorze domów jednorodzinnych, w przedziale cenowym 400 - 600 tys. zł  – podaje Piotr Gałka, z łódzkiego oddziału Metrohouse.

Aktywność inwestorów na łódzkim rynku wynika m.in. z niskich cen. Jest to nieliczna wśród największych miast lokalizacja, w której można nabyć własne M. poniżej 100 tys. zł. – Średnie transakcyjne ceny mieszkań nabywanych w Łodzi wynoszą prawie 3700 zł za mkw. i są porównywalne z cenami, które odnotowywaliśmy w zeszłym roku – dodaje Gałka, Metrohouse.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jaki wkład własny?

Standardowy wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego wynosi obecnie aż 20 proc. Mamy jednak dobrą informację dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie  z pomocą kredytu, a nie mają zbyt wysokich oszczędności. Coraz więcej banków posiada specjalne ubezpieczenie, które pozwala im udzielać kredytów osobom posiadającym tylko 10 proc. wkładu.

– Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku takich banków było siedem. Z kolei w październiku taką ofertę wprowadził Raiffeisen Polbank, a od stycznia 2017 r. Millenium. Teraz do tego grona dołączył Euro Bank. Niestety marże tego rodzaju kredytów są dość wysokie (średnio 2,38 proc.). W Euro Banku ma ona wynosić od 2,27 proc., a więc poniżej średniej. Miejmy nadzieje, że rosnąca konkurencja między bankami spowoduje, że marże spadną – podaje Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Dla porównania, marża kredytu na 80 proc. nieruchomości wynosi średnio 2,18 proc. Aby ją uzyskać, trzeba jednak posiadać dwukrotnie wyższe oszczędności.

– W przypadku mieszkania o powierzchni 55 mkw. kupowanego w Łodzi po przeciętnej cenie, minimalny wymagany wkład własny wynosi 18 460 zł, ale ten na poziomie 20 proc. już 36 920 zł. Różnica jest znacząca. Dla wielu zgromadzenie takiej kwoty może być trudne, ale mając wyższy wkład własny i tańszy kredyt, będą płacili znacznie niższą ratę. Wyniesie ona 771 zł, a nie 886 zł, jak w przypadku kredytu na 90 proc. wartości nieruchomości – dodaje Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych