W Łodzi kupują mieszkania za gotówkę

Na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych mamy do czynienia z większą liczbą transakcji gotówkowych. Wśród nabywców popularne są mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe.

Autor: HouseMarket.pl 27 stycznia 2017 13:35

Z kolei na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym wydarzeniem było odblokowanie pieniędzy przeznaczonych na dopłaty, w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Choć w puli pozostało jeszcze ok. 26 mln zł, to większość banków zablokowała już możliwość składania wniosków.

Popularne większe M

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych zaobserwować można spadek zainteresowania najtańszymi mieszkaniami. Jak można przypuszczać, duży wpływ na taką sytuację mają wyczerpujące się środki w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

– Koniec dopłat mógł również przyczynić się do zwiększenia liczby klientów, którzy chcą nabyć mieszkanie za gotówkę. Poszukują oni w większości lokali dwupokojowych i trzypokojowych. Może to także wynikać z faktu sprzedaży poprzednich nieruchomości w okresie przedświątecznym – mówi Piotr Gałka, ekspert Metrohosue.

Nowe mieszkania w Łodzi stopniowo drożeją

Łódzki rynek pierwotny jest stosunkowo słabo rozwinięty i dodatkowo zmaga się z presją cenową używanych lokali. Od października do grudnia 2016 r., deweloperzy budujący tam mieszkania, mogli wiązać pewną nadzieję ze spodziewanym ożywieniem po odblokowaniu dopłat, w ramach rządowego  programu Mieszkanie dla Młodych. Wydaje się jednak, że rynek wtórny będzie dla inwestorów poważną konkurencją, w rywalizacji o dopłaty. Poziom limitów cenowych obowiązujących od października 2016 r. do marca 2017 r. nie premiuje rynku pierwotnego (w przeciwieństwie do Warszawy lub Krakowa).

Na uwagę zasługuje również stopniowy wzrost cen lokali z rynku pierwotnego. W czwartym kwartale 2016 r., ta zmiana była niewielka (+0,75 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że od października do grudnia 2016 r. średnia ofertowa cena 1 mkw. łódzkich lokali deweloperskich (5114 zł) już dość znacząco przekraczała próg 5 tys. zł/mkw. Długookresowy wzrost cen nowego metrażu na terenie Łodzi, to skutek programu MdM i działań deweloperów, którzy coraz bardziej ukierunkowują się na droższe inwestycje.

Dopłaty są jeszcze dostępne

Dla osób planujących zakup mieszkania w Łodzi pozytywną wiadomością jest obniżenie przez Pekao Bank Hipoteczny marży kredytów mieszkaniowych, obowiązującej od 23 stycznia 2017 r. Niestety jednocześnie dwa inne banki:  PKO BP i Alior Bank – wprowadziły niewielkie podwyżki.

Z tym że, jeśli chodzi o PKO BP, to od 16 stycznia wprowadził modyfikację oferty cenowej w zakresie nowych kredytów i pożyczek hipotecznych. Zmiana o 0,15 pp. obejmuje wszystkie osoby wnioskujące o kredyt czy pożyczkę hipoteczną, przy czym klienci banku utrzymujący z nim stałe relacje uzyskują upust na marży kredytu. Po wprowadzonych modyfikacjach, klienci aktywnie z nim współpracujący (posiadający od co najmniej sześciu miesięcy rachunek ROR i wykazujący regularne wpływy) uzyskają dostęp do produktów hipotecznych na atrakcyjnych warunkach, niższych nawet o 0,15 pp. od standardowej oferty.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych