W Łodzi największy wzrost cen

W Łodzi odnotowano największy wzrost średnich cen transakcyjnych. Jego przyczyną było nabywanie przez kupujących mieszkań o mniejszych metrażach, których cena mkw. jest zwykle wyższa.

Autor: HouseMarket.pl 29 marca 2017 13:50

Przez dłuższy czas tanie powinny pozostać kredyty hipoteczne. Niedawna wypowiedź prezesa NBP daje nadzieje na to, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie do końca 2018 r.

Największy wzrost, ale ceny najniższe

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W lutym mieliśmy do czynienia w Łodzi z największych wzrostem średnich cen transakcyjnych, spośród wszystkich miast wziętych pod uwagę w raporcie Metrohouse i Expandera. W porównaniu z danymi z raportu styczniowego ceny wzrosły o 2,7 proc. Obecnie za m kw. w Łodzi kupujący muszą płacić średnio 3596 zł. Wzrost średniej wywołało jednak przede wszystkim nabywanie lokali o mniejszych metrażach. Średnia wielkość mieszkań kupowanych obecnie w Łodzi to 49 mkw., za które płacimy przeważnie 178 tys. zł. Mimo wzrostu cen, mieszkania w Łodzi nadal pozostają najtańsze na tle innych lokalizacji analizowanych w raporcie.

– Łódź jest miastem, w którym możemy znaleźć wyjątkowe formy architektoniczne, do których zaliczamy np. lofty. Nadal istnieje zapotrzebowanie na obiekty tego rodzaju, o czym świadczy m.in. liczba zapytań o znaną już inwestycję loftów u Scheiblera, której sprzedaż prowadzimy w łódzkim oddziale – uważa Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Wyższa średnia marża, niskie stopy procentowe

Dla zainteresowanych kupnem mieszkania przy wsparciu kredytu, jedną z ważniejszych informacji jest to, że rosną marże kredytowe. W przypadku kredytu z wysokim (25 proc.) wkładem własnym, obecnie średnia marża jest najwyższa od kwietnia 2010 r. Mimo to kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie. Ich średnie oprocentowanie wynosi 3,86 proc. Dla porównania siedem lat temu było to 6,4 proc. Dodatkowo to niskie oprocentowanie prawdopodobnie pozostanie z nami przez dłuższy czas.

– W ostatnim czasie pojawiła się dobra informacja dla osób planujących zaciągnąć kredyt. Prezes NBP zasugerował, że stopy procentowe w naszym kraju mogą nie wzrosnąć nie tylko w tym, ale być może w całym 2018 roku. Dłużej będzie więc można cieszyć się niskimi ratami. Obecnie mamy w Polsce rekordowo niskie stopy procentowe, ale z pewnością nie pozostaną one na tym poziomie na zawsze. W przyszłości wzrosną, a wraz z nimi raty kredytów – uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Program MdM zbliża się do końca

Osoby planujące zakup mieszkania w Łodzi przy wsparciu programu Mieszkanie dla Młodych w Łodzi powinny się spieszyć. W puli dopłat, o które można starać się w tym roku, pozostało już tylko 90 mln zł. Środki wyczerpią się prawdopodobnie jeszcze w kwietniu, a najpóźniej w pierwszej połowie maja.

– Dodajmy, że obecnie można wnioskować o dopłaty, które zostaną wypłacone dopiero w przyszłym roku. Gdy pieniądze się skończą, ostatnia szansa na takie wsparcie pojawi się w styczniu 2018 r. Wtedy udostępniona zostanie ostania pula środków (381 mln zł) a po jej wyczerpaniu, program zostanie zakończony – informuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych