W lutym wzrost wynagrodzeń może sięgnąć 0,7 procentPAP - 17 lutego 2021 14:57


Wzrost wynagrodzeń może sięgnąć w lutym tego roku 0,7 proc. i okazać się nieco niższy niż przed dwunastoma miesiącami - pisze w środowym komentarzu do danych GUS Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu wyniosło 5 tys. 536,80 zł, co oznacza wzrost o 4,8 proc. rdr. Dodał, że zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 2,0 proc.

Z wyliczeń KIG wynika, że przeciętne uposażenie uległo zmniejszeniu o 436,95 zł, czyli o 7,3 proc. Zaznaczono, że styczeń zwykle przynosi sezonowy silny spadek płac wobec grudnia, ponieważ to właśnie w ostatnim miesiącu roku wypłacane są premie i nagrody.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczono, że tegoroczny wzrost płacy minimalnej, choć wysoki, był jednak znacznie mniejszy od tego sprzed dwunastu miesięcy. "Roczna dynamika płacy istotnie osłabła w styczniu w stosunku do grudniowej (z 6,6 proc. do 4,8 proc.), lecz jednocześnie nie odbiegała od notowanej w listopadzie (4,9 proc.)" - czytamy.

Odnosząc się do danych GUS o zatrudnieniu KIG wskazała, że było ono w styczniu o 0,24 proc. niższe niż przed miesiącem i wyniosło 6314,1 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie zaś było niższe o 126,8 tys. (o 2,0 proc).

"Różnica pomiędzy bieżącym i ubiegłorocznym styczniem okazała się na tyle poważna, że istotnie pogorszyła roczną dynamikę zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw z ujemnych -1,0 proc. w grudniu do ujemnych -2,0 proc. w styczniu. Trzeba przyznać, to fatalny start roku" - napisano.

Wskazano, że popyt na pracę spada zarówno ze względów sezonowych, jak i pojawiających się ograniczeń związanych z ostatnimi ograniczeniami ze względu na obostrzenia około pandemiczne.

Według KIG, w lutym tego roku wzrost wynagrodzeń może sięgnąć 0,7 proc. i okazać się nieco niższy niż przed dwunastoma miesiącami. "W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac zejdzie ze styczniowych 4,8 proc. do 4,6 proc. W marcu roczną dynamikę płac wciąż zbijać będzie efekt wysokiej bazy sprzed roku oraz trudniejsza sytuacja przedsiębiorstw związana z nawrotem pandemii. Odwrotnie będzie od kwietnia, kiedy baza do porównań zrobi się wyjątkowo niska" - napisano.