W Olsztynie rusza program rewitalizacji podwórek

Podwórka, obecnie zaniedbane, puste i niczyje, mogą stać się oazami zieleni i miejscami odpoczynku - w Olsztynie rusza program rewitalizacji podwórek. Projekty przygotują studenci architektury krajobrazu a zrealizują sami mieszkańcy za gminne pieniądze.

Autor: PAP 12 grudnia 2016 09:31

Projekt odnowy i zagospodarowania podwórek miejskich wpisuje się w program rewitalizacji śródmieścia i północnej dzielnicy Olsztyna- Zatorza. Rewitalizacja jest przy tym rozumiana nie tylko jako odnowienie, modernizacja budynków, kamienic, samego otoczenia ale także włączenie do życia społecznego ludzi wykluczonych.

Jak podkreśliła Justyna Sarna-Pezowicz z urzędu miasta w Olsztynie punktem wyjścia jest chęć zagospodarowania podwórka ale także stworzenie więzi społecznych między mieszkańcami z najbliższej okolicy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sąsiedzi zaczną ze sobą rozmawiać

- Nie znamy sąsiadów i nie mamy do nich zaufania i to jest także powód problemów, jakie się pojawiają w danym obszarze, degradacja przestrzeni nakłada się na to wszystko powodując, że nasze otoczenie nie jest wymarzonym miejscem do życia. Chodzi o to, by zacząć rozmawiać między sobą w ramach wspólnot sąsiedzkich - podkreśliła Justyna Sarna-Pezowicz.

Program rewitalizacji podwórek to program pilotażowy w Olsztynie, w projekcie budżetu na 2017 rok przewiduje się na jego realizację 50 tys. zł.

- Mamy nadzieję, że ten program będzie dobrze przyjęty, że mieszkańcy się zaangażują i że w przyszłych latach rada miasta będzie przewidywała pieniądze w budżecie na jego realizację - dodała.

Mieszkańcy, którzy chcą, by ich podwórko stało się miejscem odpoczynku i wspólnego spędzania czasu, mogą zgłosić taki wniosek do magistratu. Pod wnioskiem musi podpisać się co najmniej pięć osób, chodzi o to, by to nie jeden mieszkaniec ale wspólnota sąsiedzka później realizowała ten projekt. Do rewitalizacji podwórka mogą włączyć się także przedsiębiorcy, którzy w pobliżu mają sklepy czy prowadzą usługi, mogą zaangażować się także przedszkola albo szkoły, które z przestrzeni także współkorzystają.

Powstaną miniogrody

Projekty zagospodarowania podwórka będą w ramach prac dydaktycznych przygotowywać studenci katedry architektury krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Koncepcje tworzenia stref odpoczynku będą oparte na tak zwanej małej architekturze, czyli będą przewidywać ustawienie ławek czy altanek i na wykonaniu miniogrodów, nie będą wymagały pozwoleń na budowę, choć czasem procedury zgłoszenia.

- Nie będą to duże inwestycje, gdzie miałaby wejść na plac budowy koparka, ale prace na podwórku mają wykonywać własnym sumptem sąsiedzi - wyjaśniła Sarna-Pezowicz. Dodała, że z gminnych pieniędzy nie będą finansowane place parkingowe czy ogrodzenia.

Jednym z warunków jest to, by podwórka nie były terenami zamkniętymi. „Dostęp do tej przestrzeni muszą mieć wszyscy mieszkańcy Olsztyna. Jeśli ktoś z innej dzielnicy będzie chciał przyjechać na to wybrane podwórko, by spędzić wolny czas ze znajomymi, to będzie mógł to zrobić”- wyjaśnili urzędnicy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych