W październiku ruszy wymiana kopciuchów na Dolnym Śląsku

W październiku na Dolnym Śląsku ruszy pilotażowy program, który przewiduje wymianę 720 szt. nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz termomodernizację w 60 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 300 lokalach mieszkalnych - poinformował we wtorek NFOŚiGW.

Autor: PAP 08 września 2021 09:04

Jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w komunikacie, wymiana 720 szt. nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz termomodernizacja, a dzięki temu poprawa efektywności energetycznej w 60 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 300 lokalach mieszkalnych - to zakładany efekt dolnośląskiego pilotażu, który jest nową propozycją uzupełniającą ogólnopolski program "Czyste Powietrze". Na ten cel zarezerwowano 20 mln zł. Na większą intensywność dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy gmin graniczących z Republiką Czeską.

Według informacji Funduszu, na początku października Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uruchomią na Dolnym Śląsku zapowiadany już trzeci z kolei pilotaż. Podobnie, jak w województwie zachodniopomorskim i w Pszczynie na Śląsku - ma on służyć poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Pilotaż programu, który prowadzony będzie przez WFOŚiGW we Wrocławiu, planowany jest na lata 2021-2024.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zwiększyliśmy planowany budżet działania z 15 do 20 mln zł, ponieważ wprowadziliśmy dodatkowe preferencje dla budynków zlokalizowanych na terenach gmin graniczących z Republiką Czeską. Mieszkańcy tych właśnie gmin będą mieli szansę na wyższe dotacje, czyli większą o dziesięć punktów procentowych intensywność dofinansowania" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie Funduszu.

Według wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego, zebrane doświadczenia w pilotażach stanowią przygotowanie do ogłoszenia na początku 2022 r. programu wsparcia wymiany nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych w całej Polsce.

Z kolei, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, cytowany w komunikacie Funduszu, podkreślił, że Dolny Śląsk jest województwem o największym skupieniu budownictwa wielorodzinnego w stosunku do pozostałych regionów kraju. "Większość tych budynków jest ogrzewana przestarzałymi źródłami ciepła. Ta forma zabudowy powoduje, że szczególnie potrzebne są tu inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Zaproponowany przez resort klimatu i środowiska pilotaż na Dolnym Śląsku to dopełnienie oferty obecnego programu +Czyste Powietrze+, do którego przekonaliśmy już tysiące mieszkańców domów jednorodzinnych w naszym regionie. Rozszerzając program o budynki wielorodzinne, wspólnie z ich mieszkańcami zadbamy o lepszą jakość powietrza w naszym otoczeniu" - ocenił Kasztelowicz.

Jak podano, dolnośląskie dotacje przewidziano na wymianę starych kotłów i pieców na paliwo stałe na efektywne źródła ciepła. Dotacje przeznaczona mogą być również na modernizację instalacji CO i CWU, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, mikroinstalację fotowoltaiczną, dokumentację projektową, audyt energetyczny i ekspertyzy.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych