W październiku wzrosły ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa

W październiku br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 1,25 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła prawie o 7 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Autor: PAP 01 grudnia 2017 13:46

Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w piątek wartości, jakie osiągnęły w październiku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

"Październik był bardzo dobrym miesiącem dla indeksów węgla energetycznego zarówno w kraju, jak i na świecie. Swoje notowania poprawiła również ropa i energia elektryczna" - oceniła w piątek ARP. Wskazała, że zarówno indeks PSCMI1 dla energetyki zawodowej, jak i indeks PSCMI2 dla ciepłowni podbiły swoje wartości z poprzedniego miesiąca.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W październiku wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 208,75 zł za tonę, co oznacza ponad 1-procentowy wzrost wobec cen węgla z września, kiedy wartość indeksu wyniosła 206,17 zł za tonę.

"W porównaniu z ceną z zeszłego roku wartość tony wzorcowego węgla do wytwarzania energii elektrycznej w kraju jest obecnie wyższa aż o 10,04 proc., czyli 19,04 zł za tonę" - podała Agencja.

W ujęciu obrazującym wartość energetyczną węgla również nastąpił wzrost - w październiku gigadżul energii z węgla kosztował 9,45 zł wobec 9,39 zł we wrześniu.

Wartość, jaką energetyka i ciepłownictwo płacą za gigadżul energii uzyskanej z zakupionego węgla jest innym, obok cen za tonę, miernikiem sytuacji na rynku węgla energetycznego. W maju br., po raz pierwszy od grudnia 2015 r., indeks przekroczył poziom 9 zł za gigadżul. Obecnie gigadżul energii elektrycznej wyprodukowanej z węgla nadal wart jest mniej niż 10 zł.

W segmencie ciepłowniczym, wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych zwiększyła się w październiku, w odniesieniu do września, prawie o 7 proc., do 253,53 za tonę (10,42 zł za gigadżul), wobec 237,66 zł za tonę (10,03 za gigadżul) we wrześniu. Październikowa cena węgla dla ciepłownictwa była aż o 25 proc. wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem.

Indeksy tworzone wspólnie przez ARP i TGE bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Analiza indeksów w ciągu ostatnich miesięcy wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, nadal daleko im do rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Wyznaczane są co miesiąc na podstawie danych przetwarzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przy współpracy Towarowej Giełdy Energii. Obie instytucje wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie są współwłaścicielami metodologii obliczania indeksów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych