W październiku wzrost krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w październiku br. wzrosły o 0,5 proc. wobec września, a wzrost cen surowca dla ciepłownictwa wyniósł 3,4 proc. – podała w środę Agencja Rozwoju Przemysłu.

Autor: PAP 01 grudnia 2021 14:35

Krajowy węgiel dla energetyki był w dziesiątym miesiącu 2021 r. tańszy niż przed rokiem, a węgiel dla ciepłownictwa - droższy.

Na rynkach międzynarodowych tegoroczny październik był kolejnym miesiącem wzrostu cen węgla, które w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) były o ponad 320 proc. wyższe niż przed rokiem. W odniesieniu do września ceny węgla energetycznego o wzorcowych parametrach w portach ARA wzrosły w październiku br. o 38,6 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w środę wartości, jakie osiągnęły w październiku br. indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Z najnowszych danych wynika, że w dziesiątym miesiącu tego roku polski węgiel dla energetyki był średnio o 6 proc. tańszy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, natomiast w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 5,2 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

W październiku br. średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 246,37 za tonę, wobec 245,17 zł za tonę we wrześniu i 248,52 zł za tonę w sierpniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w październiku było to 11,34 zł za gigadżul energii, wobec 11,36 zł za gigadżul miesiąc wcześniej.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w październiku 320,29 zł za tonę, wobec 309,72 zł za tonę we wrześniu i 291,29 zł za tonę w sierpniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w październiku było to 12,96 zł za gigadżul energii wobec 12,75 zł miesiąc wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają obserwowanego w ostatnich miesiącach dynamicznego wzrostu cen na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w październiku 71,94 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 82,22 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa, znacznie poniżej rynkowych cen w portach ARA.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

W środę katowicki oddział ARP przedstawił również dane dotyczące wielkości krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w październiku br., kiedy kopalnie wydobyły 4,7 mln ton węgla (wobec 4,4 mln ton rok wcześniej), a sprzedały 5,3 mln ton (wobec 5,5 mln ton w październiku 2020 r.). Stan zapasów węgla na zwałach w końcu października br. zmniejszył się z 6,7 mln ton przed rokiem do ok. 3,1 mln ton obecnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych