W Polsce 392 mieszkania na 1000 mieszkańców. Coraz bliżej średniej europejskiej

W tej chwili na 1000 osób przypadają 392 mieszkania wobec średniej europejskiej na poziomie 435 mieszkań. Już w ponad 40 proc. zrealizowaliśmy cel Narodowego Programu Mieszkaniowego dotyczący tego wskaźnika - poinformował wiceminister rozwoju Piotr Uściński w czwartek w Sejmie.

Autor: PAP 30 września 2021 14:37

Uściński przedstawiał informację w sprawie poziomu realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego w oparciu o rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie, o którą wnioskował Klub Parlamentarny PiS.

Wiceminister przypomniał, że choć instrumenty realizacji przyjętego we wrześniu 2016 r. Narodowego Programu Mieszkaniowego zmieniają się zależnie od sytuacji rynkowej, to jego główne cele pozostają niezmienne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wskazał, że Program ma trzy takie główne cele. Są to: zwiększenie dostępu do mieszkań osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową, a także poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej.

Jak mówił Uściński, jeśli chodzi o cel pierwszy, to wyznaczono, że do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1000 mieszkańców powinna osiągnąć wysokość mieszcząca się w aktualnej średniej Unii Europejskiej. Oznacza to wzrost tego wskaźnika do 435 mieszkań na 1000 osób.

"Jesteśmy już w ponad 40 proc. jego realizacji i mamy w tej chwili 392 mieszkania na 1000 mieszkańców" - poinformował wiceminister rozwoju i technologii, oceniając, że cel określony w NPM zostanie zrealizowany do 2030 r.

Według Uścińskiego jeśli chodzi o realizację drugiego celu, to kolejka gospodarstw domowych czekających na najem mieszkania gminnego zmniejszyła się o 17 proc. "Obecnie jest najniższa wartość tego wskaźnika w historii pomiarów" - przekonywał. "Według stanu na koniec sierpnia wybudowaliśmy ponad 14 tys. mieszkań, a ponad 20 tys. znajduje się w budowie" - wskazał, dodając, że przewidywania na najbliższe lata są bardzo optymistyczne.

Zdaniem wiceministra jeśli chodzi o trzeci cel, to w ostatnich latach "zanotowaliśmy ogromny przełom wsparcia poprawy stanu technicznego" dzięki programom poprawy efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. "Mamy w tej chwili 70 proc. takich budynków po termomodernizacji" - powiedział.

Piotr Uściński poinformował również, że obecnie w Polsce buduje się ponad 220 tys. mieszkań rocznie. "Podaż na rynku mieszkaniowym jest bardzo duża i będzie jeszcze większa" - zadeklarował. Wskazał również, że do tej pory powołano 16 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, w ramach których powstanie 14 tys. mieszkań. W programie bierze udział ok. 150 gmin. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych