W Poznaniu poszukujemy mieszkań do remontu

W Poznaniu poszukujemy mieszkań do remontu, które później są przeznaczane na wynajem. Co ciekawe, znaczna liczba osób zainteresowanych zakupem nieruchomości rozgląda się za lokalami o większych powierzchniach.

Autor: HouseMarket.pl 27 października 2016 15:13

Jeszcze tylko dwa miesiące zostały do kolejnej podwyżki wymaganego minimalnego wkładu własnego. Jednak wiele wskazuje, że od nowego roku w kilku bankach nadal będzie można uzyskać kredyt hipoteczny, posiadając 10 proc. wartości mieszkania.

Chętnie kupujemy mieszkania do remontu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podobnie jak w innych miastach, także i w Poznaniu obserwujemy duże zapotrzebowanie na mieszkania do remontu w budynkach z wielkiej płyty oraz w kamienicach. – Dobrze sprzedają się lokale w cenach 4000 – 4400 zł za mkw. Co ciekawe, nowością jest poszukiwanie mieszkań o większych powierzchniach. Na przykład lokale czteropokojowe są dostosowywane do wynajmu nawet przez sześciu najemców – zauważa Alina Zybała-Melosik, ekspert Metrohouse. – Klienci indywidualni mają duży dylemat, czy zamiast trzypokojowego mieszkania w bloku nie wybrać tzw. bliźniaka w jednej z podpoznańskich lokalizacji. Do zakupu zachęcają atrakcyjne ceny. Już za 330000 zł można kupić niewielki dom w stanie deweloperskim.

Po porównaniu struktury cenowej poznańskich lokali z drugiego kwartału 2016 r. i trzeciego kwartału 2016 r., uwagę zwraca przede wszystkim wzrost udziału mieszkań kosztujących od 5000 zł do 6000 zł za mkw. (+1,12 punktu procentowego - p.p.). Ta zmiana odbyła się kosztem mieszkań w cenie 6000 zł – 7000 zł za mkw. (-0,48 p.p.) oraz 7000 zł – 8000 zł/mkw. (-0,55 p.p.).

Jeżeli chodzi o limity programu Mieszkanie dla Młodych, to od początku października 2016 r. do końca marca 2017 r. poznaniacy mogą kupić nowe i dotowane mieszkania z ceną nieprzekraczającą 5 711,20 zł. Taka zmiana oznacza spadek poznańskiego limitu o 1,78 proc. (103,40 zł/mkw.). Wskaźnik obowiązujący w Poznaniu nadal jest stosunkowo wysoki w relacji do lokalnych cen nowego i używanego metrażu. Młodzi poznaniacy mają jednak problem z dostępnością mieszkań oddawanych w 2018 r. Dlatego wiele osób czeka na początek 2017 roku, gdyż wtedy możliwe będzie dotowanie używanych mieszkań, gotowych lokali deweloperskich oraz „M” z terminem ukończenia w 2017 r.

Rośnie wymagany wkład własny

Osoby, które planują kupić w Poznaniu mieszkanie powinny przygotować się na wprowadzenie pewnych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Niezbyt pomyślną informacją jest to, że zostały już tylko dwa miesiące do czasu kolejnej podwyżki minimalnego wkładu własnego. Banki, które nie wykupią specjalnego ubezpieczenia, będą mogły udzielać kredytów tylko osobom posiadającym aż 20 proc. wkładu własnego. Na szczęście wiele wskazuje na to, że w ośmiu bankach nadal będzie można uzyskać kredyt przy wkładzie własnym wynoszącym 10 proc.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że za dwa miesiące udostępniona zostanie kolejna pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. – Przypomnijmy, że obecnie można starać się jedynie o wsparcie na 2018 r. W styczniu ponownie pojawią się natomiast dopłaty dostępne od ręki. To z pewnością spowoduje wzmożony ruch na rynku nieruchomości – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

– W Poznaniu MdM cieszy się dużym zainteresowaniem. Od początku jego działania osoby kupujące mieszkanie na tamtym rynku uzyskali dopłaty na kwotę 86 mln zł. Średnio wyniosła ona 28 874 zł.  

Biorąc pod uwagę, jak szybko były wykorzystywane pieniądze na dopłaty w tym roku, można podejrzewać, że pula 373 mln zł nie wystarczy na długo. – Prawdopodobnie już pod koniec roku wiele osób zacznie szukać mieszkań spełniających kryteria programu, a od stycznia rozpocznie się masowe składanie wniosków. Tak jak w tym roku pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy do marca. Jeśli więc ktoś planuje kupić mieszkanie ze wsparciem MdM to nie powinien zwlekać – dodaje Jarosław Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych