W Poznaniu poszukujemy mieszkań w blokach

W Poznaniu najchętniej nabywane są obecnie mieszkania na osiedlach bloków z wielkiej płyty.

Autor: HouseMarket.pl 25 sierpnia 2016 16:36

Na lokalny rynek duży wpływ ma zbliżający się rok akademicki, lokali szukają zarówno studenci, jak i inwestorzy planujący wynajem. Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego na mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu, muszą przygotować się, że przeciętna rata wyniesie 1403 zł. Eksperci podpowiadają, jak można ją obniżyć nawet o kilkaset złotych.

Poznańskie blokowiska w centrum zainteresowań

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Poznaniu dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się dwupokojowe mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Zwłaszcza te zlokalizowane na dobrze skomunikowanych z centrum osiedlach bloków z wielkiej płyty, nie czekają długo na nowych właścicieli – Ponadto, można ciągle zauważyć zainteresowanie kawalerkami – mówi Tomasz Jezierski, ekspert Metrohouse.

– Obecnie często kupują je rodzice dla swoich dzieci, które do stolicy Wielkopolski przyjeżdżają na studia. W tym przypadku najczęściej padają pytania dotyczące osiedli zlokalizowanych w pobliżu uczelni wyższych lub dobrze z nimi skomunikowanych.

Podczas analizy ofert kupujący niezmiennie najczęściej pytają o stan mieszkania i jego otoczenia, czasu dojazdu do centrum miasta oraz okoliczną infrastrukturę. Nadal też część potencjalnych nabywców sprawdza możliwość skorzystania przy zakupie z programu Mieszkanie dla Młodych i negocjuje możliwość przeniesienia umowy końcowej na przyszły rok, tak by stać się beneficjentem programu. Przeciętny koszt zakupu metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu jest obecnie o niewiele ponad 1 proc. niższy niż przed rokiem i wynosi 4819 zł.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Osoba, która planuje kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po przeciętnej cenie w Poznaniu, zapłaci za nie ok. 295 080 zł. Aby na ten cel uzyskać kredyt, musi mieć 10 proc. wkładu własnego, czyli 29 508 zł oraz dochody pozwalające na zapłacenie raty w wysokości 1403 zł. Warto jednak dodać, że może ona być istotnie niższa. Można ją zmniejszyć na trzy sposoby.

Pierwszy to porównywanie ofert i znalezienie tej najtańszej. W ten sposób ratę na opisane wyżej mieszkanie w stolicy Wielkopolski można obniżyć o 59 zł. Może się wydawać, że to niewiele, ale w skali 25 lat da nam to oszczędność wynoszącą 17836 zł. Drugim sposobem jest wydłużenie okresu kredytowania. Banki są zobowiązane przepisami, aby proponować nam okres 25 lat, ale można go wydłużyć do maksymalnie 35 lat. Wtedy rata będzie niższa o 226 zł.

Trzeba jednak dodać, że przepisy stanowią, że taki kredyt otrzymają tylko osoby, które byłoby stać na  spłatę wyższej raty, wyliczonej dla okresu 25 lat. Nie jest to więc sposób na poprawę dostępności kredytu dla osób z niskimi dochodami, lecz jedynie na obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań.

Trzeci sposób to zebranie wyższego wkładu własnego lub uzyskanie dopłaty, co pozwoli obniżyć potrzebną kwotę kredytu. Dla przykładu, mając nie 10 proc., lecz 20 proc. wkładu własnego, zapłacimy ratę niższą o 156 zł. Oczywiście efekty wszystkich trzech rozwiązań można połączyć.

– Trzeba jednak dodać, że niestety obecnie dość trudno jest uzyskać dofinansowanie do wkładu własnego, gdyż w programie Mieszkanie dla Młodych dostępne są pieniądze na dopłaty, które będą wypłacane dopiero w 2018 r. – przypomina Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

– Skorzystają z nich więc głównie osoby, kupujące mieszkania nowe, będące dopiero w budowie. Ci, którzy planują nabyć lokal na rynku wtórnym albo muszą przekonać sprzedającego, aby zgodził się część pieniędzy otrzymać dopiero w 2018 r. (co może być bardzo trudne), albo zaczekać do stycznia. Wtedy odblokowana zostanie bowiem pula 373 mln zł na dopłaty wypłacane w przyszłym roku. Wtedy osoby spełniające warunki programu od razu będą mogły uzyskać dofinansowanie. Prawdopodobnie zainteresowanie będzie jednak wtedy tak duże, że pieniędzy wystarczy na ok. trzy miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych