W Poznaniu ustanowiono skwer Obrońców Ukrainy 2022

Skwer znajdujący się w okolicach Politechniki Poznańskiej oraz Mostu św. Rocha w Poznaniu będzie nosił nazwę Obrońców Ukrainy 2022. Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek jednogłośnie miejscy radni.

Autor: Pap 05 kwietnia 2022 12:01

Projekt uchwały ws. ustanowienia w Poznaniu skweru im. Obrońców Ukrainy 2022 złożyły wspólnie ponad podziałami politycznymi trzy kluby radnych - Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Wspólnego Poznania.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Rada Miasta Poznania "wyraża pełną solidarność z Ukrainą i podziw dla jej mieszkanek i mieszkańców zmagających się z nieuzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej, która pogwałciła wszelkie normy prawa międzynarodowego bezprawnie najeżdżając na Ukrainę, zabijając cywilów, w tym kobiety i dzieci".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wskazano, że Miasto Poznań od początku wojny jest solidarne z Ukrainą, a mieszkańcy Poznania, poznańskie organizacje pozarządowe, samorząd Miasta Poznania oraz Województwa Wielkopolskiego wraz z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej udzielają potrzebnego wsparcia osobom uciekającym przed wojną.

"Rada Miasta Poznania w geście solidarności z narodem ukraińskim, zwłaszcza z osobami z Ukrainy przebywającymi w Poznaniu, ustanawia skwer im. Obrońców Ukrainy 2022. Chcemy tym samym oddać hołd wszystkim walczącym w obronie swojej ojczyzny oraz wyrazić wsparcie osobom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce, szczególnie w Poznaniu" - podkreślono.

Zaznaczono też, że Rada Miasta Poznania "wyraża ogromne uznanie wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom zaangażowanym w niesienie pomocy zarówno materialnej jak i duchowej potrzebującym. Składamy także podziękowania pomysłodawcom i osobom, które były zaangażowane w powstanie takiego miejsca w Poznaniu".

Skwer Obrońców Ukrainy 2022 będzie znajdował się w okolicach Politechniki Poznańskiej oraz Mostu św. Rocha. Jak wskazali radni, ma to być symboliczne miejsce pamięci o wydarzeniach bohaterskiej obrony Ukrainy, oraz miejsce, w którym ukraińska społeczność mieszkająca w Poznaniu, mogłaby spotykać się na wspólnym czuwaniu, modlitwie, a także oddać hołd swoim rodakom, którzy zginęli w walce o wolną Ukrainę.

Już pod koniec lutego poznańskie organizacje pozarządowe współpracujące w ramach Cyryl Club zainicjowały zbiórkę podpisów w celu utworzenia w Poznaniu skweru upamiętniającego bohaterskich obrońców Ukrainy. Pod petycją - jak poinformował Cyryl Club - podpisało się kilkaset osób z różnych stron Polski, a także wielu Ukraińców, którzy do Poznania przybyli bezpośrednio z ogarniętej wojną Ukrainy. Petycja wraz z podpisami została złożona do Rady Miasta Poznania z prośbą o natychmiastowe rozpatrzenie. Po spotkaniach przedstawicieli Cyryl Club, Instytutu Poznańskiego i Projekt Poznań z radnymi Miasta Poznania wspólnie uzgodniono, że skwer będzie nosił nazwę "Obrońców Ukrainy 2022" i będzie zlokalizowany w pobliżu Mostu Świętego Rocha i Politechniki Poznańskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych