W Poznaniu w środku zimy wakacyjne ceny

Poznań po Łodzi czy Wrocławiu jest kolejnym miastem, w którym na przestrzeni kilku tygodni mieliśmy do czynienia z obniżką cen. Jednak biorąc pod uwagę miasta analizowane w raporcie Metrohouse i Expandera, w stolicy Wielkopolski obniżki są największe.

Autor: HouseMarket.pl 24 lutego 2017 15:55

Mieszkania o większym metrażu cieszą się mniejszym zainteresowaniem kupujących, co wcześniej było standardem. Jest to szczególnie dobry moment na zakup mieszkania, kiedy na horyzoncie jeszcze nie widać reakcji rynku na planowane przez banki zaostrzenie wymagań kredytowych.

Rekordowe obniżki

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Średnia cena mieszkań nabywanych w Poznaniu spadła ponownie poniżej poziomu 5 tys. zł za mkw. i wynosi 4932 zł. W stosunku do poprzedniego miesiąca nastąpiła 9 proc. zmiana w cenach transakcyjnych na korzyść kupujących i jest to rekord w skali kraju. To dobra wiadomość dla wszystkich chętnych na nowe lokum w Poznaniu, ponieważ podobnie atrakcyjne ceny na tym rynku dało się zaobserwować w wakacyjnych miesiącach minionego roku.

– Z obserwacji pośredników Metrohouse działających w Poznaniu wynika, że wielu klientów poszukuje ofert do 4300-4500 zł za mkw., najchętniej nieruchomości wymagających remontu. Popyt na tego rodzaju oferty jest bardzo duży, a najtańsze mieszkania sprzedają się w szybkim tempie – zauważa Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Kupując mieszkanie w Poznaniu po średniej cenie, rata kredytu wyniesie 1024 zł, jeśli posiadamy 20 proc. wkładu własnego. Natomiast, jeżeli dysponujmy wkładem własnym na poziomie 10 proc., rata wzrasta już do 1174 zł. – Te wyliczenia zostały dokonane na podstawie przeciętnej oferty kredytowej. Można się spodziewać, że w rzeczywistości suma, którą będziemy musieli przeznaczyć na opłacenie comiesięcznej raty kredytu, będzie niższa. Wystarczy, że poświęcimy nieco czasu na samodzielne porównanie ofert kredytów dostępnych na rynku lub skorzystamy z pomocy doradcy finansowego – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Wielkie metraże wyszły z mody

Jeżeli chodzi o wielkość powierzchni, zainteresowani kupnem mieszkania w Poznaniu, najczęściej wybierają te średniej wielkości. – To, co było cechą znamienną dla transakcji w Poznaniu, czyli znaczna wielkość metrażu, przekraczająca 60 m kw., staje się powoli przeszłością. Obecnie kupujemy mieszkania o średnim metrażu, ok. 56 m kw., co plasuje miasto w połowie stawki – dodaje Jańczuk. To samo dotyczy średniej ceny nabywanego mieszkania. W Poznaniu musimy zapłacić za lokum blisko 270 tys. zł, wybierając wspomniany lokal  56 mkw.

Po nowe dopłaty do wiosny

Osoby, które planują zakup nowego lokum przy wsparciu programu Mieszkanie dla młodych, powinny być świadome, że obecnie nie ma już pieniędzy przeznaczonych na tegoroczne dopłaty, ale można wnioskować o wsparcie z puli na 2018 r. W tym roku można z niej wykorzystać jeszcze ok. 177 mln zł. Jednak i w tym przypadku należy się spieszyć, ponieważ wedle przewidywań przyszłoroczna pula wyczerpie się w okolicy maja.

– Należy także pamiętać o tym, że jeżeli chcemy sfinansować zakup mieszkania z rynku wtórnego, korzystając z dotacji przyznawanej w ramach programu MdM, możemy napotkać na pewne trudności. Pieniądze z kredytu przyznawane są od razu, ale dopłata dopiero z początkiem 2018 r., a większość sprzedających mieszkania na rynku wtórnym, nie jest skłonna czekać na pozostałą część zapłaty tak długo – uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych