W programie Mieszkanie Plus powstaną całe osiedla

Wszędzie, gdzie będzie to możliwe i uzasadnione ekonomicznie, chcemy budować całe osiedla, posiadające wszystkie cechy świetnie zrealizowanej tkanki miejskiej - podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.

wnp.pl

Autor: PTWP - WNP.pl 13 września 2016 10:39

Jaką rolę będzie odgrywać BGK Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus?

Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości: Zostaliśmy poproszeni przez ministra infrastruktury i budownictwa o operacyjne przygotowanie programu Mieszkanie Plus. Jako spółka, która zarządza już funduszem mieszkań na wynajem o aktywach ok. 1 mld zł, posiadamy bardzo duże doświadczenie operacyjne i doskonałe zaplecze analityczne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego jest inwestorem w zarządzanym przez nas funduszu, którego oferta skierowana jest jednak do innej grupy odbiorców. Już wcześniej BGK zadeklarował zwiększenie swojego zaangażowania do 5 mld zł. Planowane jest przekierowanie tych środków na realizację programu Mieszkanie Plus. Z wykorzystaniem dźwigni finansowej możliwe będzie nawet trzykrotne zwiększenie tych środków.

W Mieszkaniu Plus koszt najmu ma być przystępny, ale nie grozi to tym, że osiedla będą powstawać na obrzeżach miast?

- Rzeczywiście, w ramach programu Mieszkanie Plus będziemy stawiać na lokalizacje poza ścisłymi centrami miast, ale za to w miejscach, które są doskonale z nimi skomunikowane. Wszędzie, gdzie będzie to możliwe i uzasadnione ekonomicznie, chcemy budować całe osiedla, posiadające wszystkie cechy świetnie zrealizowanej tkanki miejskiej. Kluczem do tego jest właśnie szeroka dostępność transportu publicznego oraz doskonale zagospodarowana przestrzeń.

Przez ostatnie lata obserwowaliśmy klęskę urbanistyki i chaos przestrzenny w naszych miastach. Chcemy to zmienić. Stąd - w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych i Funduszu Municypalnego - będziemy też dysponować narzędziami do budowy infrastruktury technicznej na realizowanych osiedlach.

Dotyczy to zarówno infrastruktury twardej, takiej jak drogi czy instalacje wodnościekowe, jak i infrastruktury miękkiej, a więc żłobków, przedszkoli, szkół czy przychodni.

Gdzie będziecie państwo szukać gruntów pod inwestycje?

- Program jest realizowany na rynkowych zasadach. To otwiera drogę do pozyskania szerokiej gamy inwestorów. Obok Banku Gospodarstwa Krajowego, naturalnymi partnerami programu Mieszkanie Plus są m.in. samorządy, spółki z udziałem skarbu państwa czy podmioty prywatne.

Wkładem inwestorów będą przede wszystkim nieruchomości pod budowę mieszkań. Nieruchomości te zostaną wycenione według ich wartości rynkowej, zaś inwestorzy otrzymają certyfikaty inwestycyjne przynoszące konkretny dochód.

Przykładem naturalnego partnera inwestycyjnego mogą być PKP, które dysponują gruntami o ogromnym potencjale do budowy mieszkań. Są to przede wszystkim grunty, które wcześniej zarezerwowano pod budowę bocznic kolejowych. Istnieją miejsca, np. na warszawskich Odolanach, gdzie na gruntach należących do PKP można by wybudować małe miasteczko.

Gruntami o sporym potencjale dysponują też inne spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wyzwaniem jest jednak często poprzemysłowy charakter tych nieruchomości. Dlatego jeśli miałyby one zostać przeznaczone pod budowę mieszkań, wymagałyby wcześniejszej rewitalizacji.

Bardzo ważnym partnerem są dla nas samorządy. Prowadzimy rozmowy z gminami i miastami, które w zamian za wniesiony grunt są zainteresowane pozyskaniem puli mieszkań pod lokale komunalne. Jesteśmy też otwarci na współpracę z deweloperami, dla których Mieszkanie Plus może stanowić opcję bezpiecznej inwestycji z przewidywalnym partnerem.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych