W Sopocie mniejsze rachunki za ogrzewanie

Średnio o 10-20 proc. mniej za ogrzewanie może płacić ok. 15 tys. mieszkańców Sopotu dzięki przyłączeniu 11 dzielnic miasta do nowej sieci ciepłowniczej. W ramach inwestycji o wartości ok. 50 mln zł powstało 17 km sieci rozprowadzającej ciepło.

Autor: PAP 16 listopada 2016 15:33

Nowa sieć ciepłownicza obejmuje ponad 100 budynków i niemal 6 tys. mieszkań na terenie m.in. takich osiedli jak: Brodwino, Kamienny Potok, Kraszewskiego oraz Dolny Sopot. Większość osiedli jest już podłączona do sieci. W grudniu, jako ostatnie, ma być też podłączone osiedle Mickiewicza. Prace wymagały położenia ok. 35 km rur.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski podkreślił, że przedsięwzięcie jest bardzo ważne dla miasta ze względu na obniżenie kosztów i ochronę środowiska. - Jest to ciepło tańsze i bardziej ekologiczne, niż dotychczas pozyskiwane z gazu ziemnego – tłumaczył.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W porównaniu np. z gazem ziemnym wykorzystanie ciepła systemowego powoduje mniejszą emisję pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. Karnowski poinformował, że już większość mieszkańców kurortu ma tańsze i bardziej ekologiczne ciepło. - Większość odważnych spółdzielni mieszkaniowych weszła w ten projekt, a teraz oczekujemy na współpracę także ze wspólnotami mieszkaniowymi, właścicielami mniejszych budynków – dodał.

Stanisław Łupiński, prezes jednej z przyłączonych spółdzielni – Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny – powiedział, że wcześniej cena za jeden kilodżul z indywidualnej kotłowni gazowej wynosiła 87 zł, a obecnie jest to 67 zł za kJ, czyli ciepło jest tańsze o ponad 20 proc.

- Przeciętnie za mieszkanie o powierzchni ok. 50 mkw. lokatorzy płacą ok. 50 - 60 zł miesięcznie mniej, niż przed podłączeniem do nowej sieci – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że spółdzielnie mogą też liczyć na całodobową obsługę pogotowia ciepłowniczego przez cały tydzień oraz doradztwo techniczne, a mieszkańcy mają lepszy komfort życia. Podkreślił, że spółdzielnia jest w trakcie demontażu piecyków gazowych w mieszkaniach.

Marcin Lewandowski z zarządu GPEC przyznał, że dla spółki była to bardzo duża inwestycja. - Jest to też bardzo duża inwestycja w ciepło systemowe także w kraju i na pewno nikt nie zbudował 17 km sieci w ciągu tylko ośmiu miesięcy – tłumaczył. Zaznaczył, że prace realizowane były na terenie gęstej zabudowy Sopotu podczas sezonu letniego. Ciepło systemowe, produkowane w gdańskiej elektrociepłowni EDF, dostarcza Grupa GPEC.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych