W Sosnowcu powołano 20. w kraju Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową

Dwudziestą w kraju spółkę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, obejmującą dziesięć gmin Zagłębia Dąbrowskiego i Zachodniej Małopolski, powołano we wtorek w Sosnowcu. Spółka SIM Zagłębie, przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości, docelowo ma wybudować blisko 1 tys. mieszkań.

Autor: PAP 07 grudnia 2021 16:03

"Powołana dziś spółka SIM Zagłębie to dwudziesta taka spółka w Polsce i czwarta w woj. śląskim. Swoim zasięgiem spółka obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Docelowo spółka ma wybudować niemal 1 tys. mieszkań" - poinformowała we wtorek po. rzecznika KZN Monika Ustrzycka.

"Dziwię się gminom, które jeszcze nie przystąpiły do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Ten program działa zarówno w większych miastach, jak i mniejszych gminach. W woj. śląskim planujemy budowę 4 tys. mieszkań i powołanie kolejnych spółek" - zapowiedział, cytowany przez Ustrzycką, prezes KZN Arkadiusz Urban.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"To ważny dla nas moment, bo wszyscy wiemy, jak duże są potrzeby jeśli chodzi o budownictwo komunalne w naszych miastach i miasteczkach. Widzimy też, jak mocno i szybko rosną ceny mieszkań, a to sprawia, że coraz większa liczba mieszkańców nie może sobie na nie pozwolić" - zaznaczył prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

"Jestem przekonany, że dodatkowa możliwość budowy mieszkań komunalnych ucieszy naszych mieszkańców. Jestem zadowolony również dlatego, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest u nas tak szeroka, mamy gminy i powiaty nie tylko z naszego województwa, ale również z Małopolski. Teraz przed nami ogromne wyzwanie i przygotowanie się do tych inwestycji" - dodał Chęciński.

Gminy, które przystąpiły do SIM Zagłębie, objęły udziały w spółce po 3 mln zł każda. Kapitał zakładowy spółki wynosi 30 milionów złotych. Pozostałymi źródłami finansowania inwestycji będą m.in. środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 10 proc. kosztów inwestycji, finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat, partycypacja najemców i finansowanie zwrotne (preferencyjny kredyt) w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego z BGK.

Ustrzycka wskazała, że dodatkowo w przyszłym roku KZN zamierza wnieść do spółki aport nieruchomości położonej w Sosnowcu przy ul. Dobrzańskiego, o powierzchni około 1,22 ha. Planowo powstanie na niej nieruchomość z 89 mieszkaniami.

"Uzasadnieniem gospodarczym aportu nieruchomości KZN do SIM Zagłębie jest wykorzystanie gruntu Skarbu Państwa, odpowiadającego na potrzebę kompleksowego, pożądanego społecznie i funkcjonalnie zagospodarowania terenu, celem stworzenia warunków do zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Kryteria najmu lokali określać będzie gmina, na terenie której inwestycja mieszkaniowa będzie realizowana" - wskazała rzeczniczka KZN.

Dotąd w woj. śląskim powołano m.in. spółkę SIM Śląsk, w ramach której z KZN współpracują: Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze. Miasta te również przystąpiły do spółki z udziałami po 3 mln zł - wcześniej zapewnionymi w postaci rządowych dotacji.

Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze wniosły też miejskie działki, na których mają powstawać w pierwszych etapach inwestycje liczące od kilkudziesięciu do ponad stu lokali. W Chorzowie inwestycja - docelowo osiedle na 1,5 tys. mieszkań - ma być realizowana na gruntach należących do KZN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych