W stolicy więcej aut niż mieszkańców

Jesteśmy stolicą samochodów, jest ich już więcej niż mieszkańców – alarmuje radny Marek Szolc. Eksperci twierdzą, że do rosnących wskaźników motoryzacji przyczynia się rejestrowanie pojazdów firmowych i branych w leasing - czytamy w czwartkowej "Gazecie Stołecznej", dodatku "Gazety Wyborczej".

Autor: PAP 25 lutego 2021 09:57

"Stołeczna podała, że stołeczny ratusz poinformował, że w 2020 r. zarejestrowano 281 tys. 522 auta. Rok wcześniej - 342 tys. 913. "Zniżka wynika z pandemii koronawirusa. Na koniec grudnia w Warszawie było zarejestrowanych już 1 mln 935 tys. pojazdów, z czego blisko 1,5 mln to samochody osobowe, a wśród nich - 4 tys. 269 elektrycznych" - napisano w gazecie.

"W Warszawie mieszka więcej samochodów niż ludzi. Dobijamy też do 1,5 mln aut osobowych na niecałe 1,8 mln mieszkańców" - mówi cytowany w "GW" Marek Szolc (Nowoczesna), przewodniczący komisji ochrony środowiska w Radzie Warszawy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego, przyznał na łamach dziennika, że "Warszawa ma bardzo wysoki wskaźnik nasycenia pojazdów na 1000 mieszkańców z tendencją rosnącą. Jest już większy niż w niejednej bardziej liczebnej zachodnioeuropejskiej metropolii".

"To przekłada się na zjawisko kongestii (korków ulicznych), wpływa też na stan jakości powietrza i natężenie hałasu" - wyliczył ekspert.

Zastrzegł jednak, że wśród nabywców nowych pojazdów ponad 75 proc. to klienci instytucjonalni - firmy, które mogą mieć zarejestrowaną działalność w stolicy, dlatego także ich auta dostają numery warszawskie, ale na co dzień można je spotkać daleko od stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych