W Trójmieście inwestorzy szukają mieszkań pod wynajem

Gdańsk, obok Warszawy, jest tym miastem spośród wszystkich miast analizowanych w raporcie Metrohouse i Expandera, w którym w marcu odnotowano największy spadek średnich cen transakcyjnych nabywanych mieszkań. W Gdyni, w analogicznym okresie, kupujący musieli natomiast liczyć się z 9-procentowym wzrostem cen.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2017 14:20

Wśród wszystkich analizowanych miast, w Gdańsku w marcu odnotowano największy spadek średnich cen transakcyjnych nabywanych mieszkań (-4 proc.), w odniesieniu do poprzedniego notowania. Z kolei w Gdyni, średnie ceny lokali sprzedawanych na rynku ponownie przekroczyły 5 tys. zł za 1 mkw., co oznacza wzrost o prawie 9 proc. w stosunku do zeszłego miesiąca.

– Na trójmiejskim rynku można zauważyć wzmożoną aktywność wśród klientów kupujących mieszkania z zamiarem podzielenia je na mniejsze, a następnie odsprzedania z większym zyskiem, bądź też w celu krótkoterminowego wynajmu. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania, będące w stanie do całkowitego remontu, o metrażu powyżej 100 mkw. oraz mieszkania z rynku pierwotnego na osiedlach południowych – podaje Patryk Szczodrowski, Metrohouse Gdańsk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W zeszłym miesiącu obserwowano także nadzwyczajne zainteresowanie inwestorów lokalami użytkowymi. Większość takich klientów celowała w nieruchomości o powierzchni pomiędzy 60-130 mkw.

Gdańsk z nowymi limitami MdM-u

Spośród wszystkich lokalizacji analizowanych w raporcie, Gdańsk był jedynym miastem, które rozpoczęło 2017 rok z nowymi wskaźnikami cenowymi dyktowanymi przez rządowy program Mieszkanie dla Młodych. W stosunku do czwartego kwartału 2016 r. limit cenowy dla miasta wzrósł o 134,75 zł/mkw.

W tym roku nie można już wnioskować o dopłaty z MdM-u – środki wyczerpały się bowiem 6 kwietnia. Każdy, kto będzie chciał kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu w najbliższym czasie, musi więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. kupowanego w Gdyni po przeciętnej cenie, będzie to minimum ok. 27 600 zł.

Osoby, zainteresowane kupnem mieszkania na kredyt w Trójmieście powinny przygotować się na to, że obecnie w części banków zauważalnie wydłużył się czas rozpatrywania wniosków kredytowych.

– W dużej mierze wynika to z tego, że nadal analizowana jest ogromna liczba wniosków o kredyty z dopłatą, które zostały złożone w marcu i na początku kwietnia. Ponadto rozpoczął się sezon na kredyty na budowę domu. Dlatego, jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania czy domu z pomocą kredytu, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku. W przeciwnym razie, może nie zdążyć uzyskać finansowania w złożonym terminie. Poza tym bardzo ważne jest, aby wnioski składać do kilku banków jednocześnie. Jeśli jeden bank wyda decyzję odmowną, to jest szansa, że inny nasz wniosek zaakceptuje. Dzięki temu nie stracimy tygodni na rozpoczęcie wszystkiego od początku – podpowiada Jarosław Sadowski, Expander.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych