W Trójmieście już myślą o wakacjach

W Trójmieście popularnością cieszą się dwupokojowe mieszkania, a nawet całe kamienice, które zostaną przeznaczone pod wynajem dla turystów.

Autor: HouseMarket.pl 26 stycznia 2017 13:16

Z kolei na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym wydarzeniem było odblokowanie pieniędzy przeznaczonych na dopłaty, w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Choć w puli pozostało jeszcze ok. 26 mln zł, to większość banków zablokowała już możliwość składania wniosków.

Dwa pokoje to minimum w Gdańsku

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W styczniu na trójmiejskim rynku nieruchomości zaobserwowano wzrost zainteresowania klientów nieruchomościami z rynku pierwotnego. Spowodowane jest to zapewne odblokowaniem puli środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Z kolei rynek wtórny, należy do inwestorów poszukujących nie tylko pojedynczych mieszkań, ale nawet całych kamienic, które zostaną przeznaczone pod wynajem.

– Początek roku sprzyja tego typu inwestycjom ze względu na zbliżający się sezon wakacyjny, w którym bardzo popularny jest wynajem na doby. Przy finalizacji transakcji zakupu na początku roku, kilka miesięcy, aby taką nieruchomość wyremontować oraz odpowiednio przygotować po to, by na majówkę mogła przyjąć pierwszych gości – mówi Damian Tomasik, ekspert Metrohouse. Idealne cechy dla takiego mieszkania to: powierzchnia do 45 mkw., minimum dwa pokoje i niewielka odległość od plaży bądź gdańskiej starówki.

Nieco drożej na rynku pierwotnym

Gdańsk, podobnie jak Poznań, jeszcze niedawno był jednym z liderów programu Mieszkanie dla Młodych. Ta sytuacja prawdopodobnie powtórzy się w pierwszym kwartale 2017 r. Przez poprzednie trzy miesiące, gdańszczanie nie mieli dużego wyboru nowych mieszkań z dopłatą. Decyzję utrudniała również zmiana limitu przypadająca na przełom roku.

Podwyżka limitu MdM dla gdańskiego rynku pierwotnego jest bardzo ważna ze względu na wzrost cen nowych lokali. W czwartym kwartale 2016 roku, średnia ofertowa cena mieszkań deweloperskich wzrosła tylko o 0,75 proc. Średnia wartość nowego lokalu na gdańskim rynku pierwotnym, zaczyna coraz bardziej zbliżać się do tych notowanych we Wrocławiu i Poznaniu. Od początku października do końca grudnia 2016 roku, 1 mkw. gdańskiego mieszkania od dewelopera kosztował średnio 6146 zł/mkw. Na szczęście dla nabywców nowych lokali, wciąż można znaleźć wiele ofert z niższej półki cenowej.

Dopłaty są jeszcze dostępne

Dla osób planujących zakup mieszkania w Trójmieście pozytywną wiadomością jest obniżenie przez Pekao Bank Hipoteczny marży kredytów mieszkaniowych, obowiązującej od 23 stycznia 2017 r. Niestety jednocześnie dwa inne banki:  PKO BP i Alior Bank – wprowadziły niewielkie podwyżki. Z tym że, jeśli chodzi o PKO BP, to od 16 stycznia wprowadził modyfikację oferty cenowej w zakresie nowych kredytów i pożyczek hipotecznych. Zmiana o 0,15 pp. obejmuje wszystkie osoby wnioskujące o kredyt czy pożyczkę hipoteczną, przy czym klienci banku utrzymujący z nim stałe relacje uzyskują upust na marży kredytu. Po wprowadzonych modyfikacjach, klienci aktywnie z nim współpracujący (posiadający od co najmniej sześciu miesięcy rachunek ROR i wykazujący regularne wpływy) uzyskają dostęp do produktów hipotecznych na atrakcyjnych warunkach, niższych nawet o 0,15 pp. od standardowej oferty.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych