W Warszawie najchętniej kupujemy tanie lokale

W stolicy najchętniej wybierane są mieszkania, których cena pozwala na zakup tylko z niewielką pomocą kredytu. Znacząco zwiększyło to udział w rynku transakcji, których łączna suma nie przekroczyła 300 tys. zł.

Autor: HouseMarket.pl 28 listopada 2016 12:13

Osoby planujące zakup mieszkania z pomocą programu Mieszkanie dla Młodych powinny zainteresować się ofertą banków, które już teraz zachęcają klientów do składania wniosków. W ten sposób procedura kredytowa może zakończyć się tuż po nowym roku.

Mieszkanie w stolicy?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Warszawie najbardziej poszukiwane są mieszkania, które udałoby się nabyć jedynie przy niewielkim wsparciu kredytu. – Dlatego całkowita cena, aż co trzeciego mieszkania sprzedawanego w stolicy, w październiku za naszym pośrednictwem nie przekraczała 300 tys. zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W tej cenie nabywane były zwykle mieszkania dwupokojowe i kawalerki, chociaż na peryferyjnych dzielnicach, takich jak Targówek czy Białołęka, bez problemu można było znaleźć też oferty mieszkań trzypokojowych o zbliżonej cenie.

W październiku zainteresowanie nabywców skupiało się przede wszystkim na Pradze Południe, Ochocie, Mokotowie i Woli. Nie jest to zaskoczeniem, bo dzielnice te zawsze cieszyły się powodzeniem. Rozpiętość cen uwzględnianych w transakcjach jest bardzo duża. W październiku wynosiła od 5 do ponad 12 tys. zł za metr kwadratowy.

Banki zachęcają do zaciągania kredytów

Dla wielu osób zainteresowanych zakupem mieszkania ważną informacją może być to, że już teraz można rozpocząć starania o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Co prawda, do końca roku nadal obowiązuje blokada dotycząca tych pieniędzy, ale część banków już teraz zachęca, aby rozpocząć procedurę uzyskania kredytu z dopłatą. – Dla przykładu, w Euro Banku złożony obecnie wniosek w tym roku będzie przeprocesowany do etapu określenia wstępnych warunków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

– Dzięki temu zaraz po nowym roku będzie mogła zostać wydana ostateczna decyzja kredytowe i możliwe będzie złożenie wniosek do BGK o dopłatę. To powoduje, że znacząco zwiększa się szansa na uzyskanie dofinansowania nim pula 373 mln zł zostanie wyczerpana. Najprawdopodobniej nie trzeba będzie na to długo czekać. W tym roku, tylko w marcu zawnioskowano o dopłaty na kwotę nieco ponad 200 mln zł.

Osoby planujące zakup mieszkania, nawet jeśli nie będą korzystać z dopłat, nie powinny zwlekać z podjęciem decyzji o sfinalizowaniu transakcji. W ostatnim czasie kilka banków wprowadziło obniżki marż lub prowizji. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej część z tych promocji szybko się skończy. Pod koniec roku takie obniżki często są wprowadzane po to, aby przyciągnąć dodatkowych klientów i tym samym zrealizować założone plany sprzedażowe.

Gdy cel ten zostaje osiągnięty, z reguły oferta wraca do poprzedniego poziomu. Poza tym od stycznia banki, które teraz wymagają 15 proc. wkładu własnego, będą musiały podnieść jego poziom do 20 proc. W Warszawie oznacza to konieczność posiadania aż 91 788 zł, aby kupić 60 metrowe mieszkanie po przeciętnej cenie. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich banków i część z nich nadal będzie wymagała 10 roc. wkładu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych